Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?

 

Wakacje i lato pomału dobiegają końca. Miłośnicy kąpieli słonecznych i pluskania się w morzu kończą urlopy, zwijają koce i ruszają w drogę powrotną, aby wrócić do codziennych obowiązków. Pustki na nadbałtyckich plażach często oznaczają rozpoczęcie sezonu dla narciarzy, którzy już jesienią wyruszają na ośnieżone stoki, jeśli nie w Polsce, to za granicą. Jednak narty i ciepłe ubranie to nie jedyne przedmioty, o które powinni zadbać miłośnicy sportów zimowych. Przed uprawianiem tak kontuzyjnego sportu, jakim jest narciarstwo czy snowboarding, warto zaopatrzyć się w polisę narciarską.

Ubezpieczenie narciarskie jako rodzaj ubezpieczenia turystycznego

Podczas urlopu wiele osób stawia na aktywne spędzanie wolnego czasu. Okres jesienno-zimowy zmusza do porzucenia na kilka miesięcy rowerów i desek kitesurfingowych na rzecz nart i snowboardu. Chociaż to głównie w okresie letnim mówi się o konieczności wykupienia ubezpieczenia turystycznego, to w zimie przyda się ono w takim samym stopniu.

Większość wyjazdów zimowych ma na celu uprawianie sportów właściwych dla tej pory roku. Najbardziej popularnym jest narciarstwo i snowboarding, ale spragnieni mocniejszych wrażeń planują praktykowanie zjazdów poza szlakami, airboardingu czy trekkingu wysokogórskiego. Osobom z takimi planami z pewnością nie wystarczy podstawowa wersja ubezpieczenia podróżnego, które obejmuje najczęściej:

  • pokrycie kosztów leczenia,
  • assistance,
  • pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej,
  • ubezpieczenie NNW.

Na taki wyjazd przyda się ubezpieczenie narciarskie, które poza standardowymi elementami polisy turystycznej posiada także dodatkowe formy ochrony, które mogą być potrzebne narciarzom i snowboardzistom. O tym, jakie rozszerzenia polisy turystycznej przyda się narciarzom, przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/.

O jakie rodzaje ochrony można rozszerzyć ubezpieczenie na narty?

Poza podstawowymi ubezpieczeniami, które w razie potrzeby pozwolą sfinansować interwencję ratowników górskich, a później leczenie po wypadku, zapewnią odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu i zorganizują chociażby przyjazd bliskiej osoby lub przekazanie jej wiadomości o nieszczęśliwym zdarzeniu, narciarzowi przydadzą się też takie formy ochrony, które są dedykowane osobom aktywnym fizycznie.

  • Ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne

Jeśli celem wyjazdu jest uprawianie sportu, np. narciarstwa lub snowboardingu, bez rozszerzenia polisy turystycznej o ryzyko związane z tego typu aktywnością na pewno się nie obejdzie. Osoby wyjeżdżające na narty, a nieposiadające ubezpieczenia z takim dodatkiem właściwie w ogóle nie będą chronione na stoku. Poinformowanie ubezpieczyciela o zamiarze uprawiania sportów zimowych będzie skutkowało podniesieniem składki, ale jednocześnie posiadaniem szerszego zakresu ochrony, niezbędnego podczas takiej wyprawy.

  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Jeśli jesteś wprawionym narciarzem i jeździsz tylko na swoim sprzęcie, z pewnością zabierzesz własne narty ze sobą na urlop. Taki sprzęt sporo kosztuje. Nie chciałbyś zatem, żeby narty uległy uszkodzeniu na stoku lub zostały skradzione z samochodu czy pokoju hotelowego. Właśnie na wypadek takich zdarzeń stworzono ubezpieczenie sprzętu sportowego. Dzięki odszkodowaniu z tego tytułu będziesz mógł kupić nowy ekwipunek, a na zakupie nie ucierpi Twój domowy budżet.

  • OC sportowe

Ze stoku zazwyczaj korzysta wiele osób. Jeśli nie potrafisz wystarczająco kontrolować toru jazdy albo preferujesz szybkie, dynamiczne zjazdy, nawet niechcący możesz spowodować szkodę, wjeżdżając na innego użytkownika stoku i przyczyniając się do złamania ręki lub uszkodzenia jego deski snowboardowej. W takiej sytuacji, jako posiadaczowi OC sportowego, przysługuje Ci wsparcie ubezpieczyciela. Odszkodowanie zostanie wypłacone z Twojej polisy, nie z Twojej własnej kieszeni.

  • Klauzula alkoholowa

Wyjazd na narty oznacza najczęściej cały dzień na stoku. Prędzej czy później zimowa aura da Ci się we znaki i zechcesz udać się do restauracji, aby się ogrzać. Czasem nie kończy się tylko na rozgrzewającej zupie czy herbacie. Wiele osób sięga po mocniejsze trunki, np. grzańce, po których teoretycznie nie powinni wracać na stok. Jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Jeśli to Tobie przydarzy się spowodować wypadek na nartach po alkoholu, ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty odszkodowania za szkody, których doznałeś i za szkody, które spowodowałeś innemu narciarzowi lub snowboardziście. Bycie pod wpływem alkoholu to bowiem jedno z podstawowych wyłączeń odpowiedzialności, które są stosowane przez ubezpieczycieli. Jeśli obawiasz się wypadku na stoku po alkoholu, zastanów się nad wykupieniem tzw. klauzuli alkoholowej, czyli dodatku, który spowoduje wypłatę odszkodowania, nawet jeśli będziesz pod wpływem alkoholu podczas uczestniczenia w nieszczęśliwym zdarzeniu.

Klasyfikacja dyscyplin sportów zimowych

Ubezpieczyciele dzielą dyscypliny sportowe (nie tylko zimowe) na kilka kategorii. W zależności od tego, jakie ryzyko ubezpieczeniowe niesie dana aktywność, będzie zaliczona do grupy sportów amatorskich/rekreacyjnych, sportów wysokiego ryzyka, sportów ekstremalnych. Jakie dyscypliny zimowe ubezpieczyciele zaliczają do tych kategorii?






Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.