Odzież turystyczna trekkingowa – jak wybrać?

Odzież trekkingowa to produkty wysokiej jakości, które mają ci zapewnić nie tylko komfort podczas wędrówki, ale stanowić ochronę twojego bezpieczeństwa. 

Odzież trekkingowa męska i damska: od czego zacząć?

Planujesz wyprawę w góry, ale nie masz produktów i całego wyposażenia? Koniecznie trzeba to zmienić! Przygotowanie do wyprawy trekkingowej, szczególnie jeśli planujesz ją jesienią czy zimą powinieneś rozpocząć odpowiednio wcześnie. Oczywiście podstawą wyposażenia będą buty trekkingowe., natomiast potrzebne ci także ubrania zapewniające komfort cieplny: spodnie, kurtka membranowa, koszulka o odpowiedniej oddychalności, polar. Przydać się może także czapka oraz rękawiczki. Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednio dobranych skarpetkach (ciepło zagwarantuje np. wełna merino). Potrzebna może się okazać także bielizna termoaktywna. Odzież turystyczna to bardzo szeroka kategoria. Z oferty sprawdzonych producentów trzeba wybrać to, czego autentycznie potrzebujesz. 

Buty trekkingowe jako najważniejszy element ubioru

Buty do trekkingu są nie mniej istotne niż ogrzewanie do namiotu jesienią lub zimą. O odpowiednie obuwie zadbać trzeba jednak zawsze, niezależnie od tego, czy na trekking wybierasz się w upał czy przy kilku ledwie stopniach powyżej zera. Buty dobrze dobrane powinny mieć: profilowaną podeszwę, wykonaną w sposób zapobiegający ślizganiu się. Obuwie do trekkingu powinno wyróżniać się także dobrą amortyzacją, działaniem stabilizującym. Buty oczywiście muszą chronić przed wilgocią i chłopcem. Wysoka cholewka sprawdza się w nich właściwie przez cały rok. W kontekście zimowego obuwia ogromnie istotna jest oczywiście kwestia izolacji termicznej i stabilna podeszwa, najlepiej z bieżnikiem. 

Odzież turystyczna męska i damska: kurtka trekkingowa

Kurtki to bardzo ważny element górskich wypraw. Musisz wrzucić przynajmniej jedną do Wittchen walizki, jeśli planujesz wypad w góry. Niezależnie od tego, czy robisz to latem czy zimą. Kurtka jest ci w górach po prostu niezbędna. Latem czy wczesną jesienią wystarczy ci z reguły softshell, natomiast zimą koniecznie sięgnij po model z membraną. Tak zwany hardshell nie tylko nie pomaga, ale świetnie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Chroni cię więc także przed przegrzaniem i ryzykiem wychłodzenia. Kurtki tego produkuje się w wykorzystaniem specjalnych membran o zdecydowanie ponadprzeciętnej wodoodporności i wysokiej klasie oddychalności. Pod taką kurtkę zakładasz cienkie koszulki i bieliznę termoaktywną. Jesteś z reguły świetnie wtedy chroniony. 

Koszulka termoaktywna, polar albo bluza trekkingowa

Produkty odzieżowe w góry są zaprojektowane tak, abyś z ich pomocą mógł się przygotować na każdą pogodę. Nie bez powodu popularne kategorie to polary i bluzy. To ubrania projektowane z myślą o osobach aktywnie przemieszczających się w górach. Są z reguły wykonane z różnego rodzaju dzianin, co pozowała bez większych problemów dopasować je do noszonych kurtek. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli kurtka ma grubą warstwę ocieplającą, być może warto zrezygnować z polaru i wybrać cieńszą oddychającą bluzę. Polar musi być jej więc dostosowany do rodzaju kurtki, w niektórych przypadkach potrzebny jest cieńszy materiał, w innych lżejszy. Wybór między bluzą a polarem oraz różnymi jego wersjami powinien być uzależniony od rodzaju posiadanej kurtki, rodzaju wyprawy, zakładanych warunków pogodowych. 

Wyprawy trekkingowe zimą: jakie spodnie i bielizna?

Trudno wyobrazić sobie odzież trekkingową bez odpowiednich spodni treningowych. Najczęściej obecnie miłośnicy gór wybierają w trasę spodnie softshell, czyli modele uszyte z poliestru, nieprzepuszczające wiatru, ale oddychające, zapewniające więc komfort termicznych podczas wyprawy. Bardzo dobrze łączą się one z termoaktywnymi legginsami. To bardzo przyjazne dla ciała połączenie, które gwarantuje komfort, ciepło i ochronę przed niesprzyjającymi warunkami. 

Bielizna termoaktywna to z kolei najlepszy wybór, jeśli chodzi o pierwszą warstwę ubrań. Materiały, z których uszyta jest taka odzież gwarantują szybkie odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, regulację temperatury ciała, ochronę przed zimnem, ale i przegrzaniem. Na taką bieliznę najlepiej nałożyć odpowiednio dobrana bluzę, koniecznie również odprowadzającą wilgoć na zewnątrz. Pamiętaj, że unikamy nakładania na bieliznę termoaktywną bawełnianych koszulek, które przy duży wysiłku wchłoną całą wilgoć odprowadzaną na zewnątrz przez bieliznę termoaktywną. 

Warto także pamiętać o rozróżnieniu między bielizną termoaktywną a termiczną. Często wiele osób myli te terminy albo traktuje je jak synonimy. Bielizna termiczna pełni jedyna wyłącznie formę (skutecznej) izolacji termicznej, nie ma jednak właściwości oddychających porównywalnych z tymi, które wyróżniają bieliznę termoaktywną. To zaś sprawia, że nie nadaje się ona do trekkingu, podczas którego ciało intensywnie pracuje, temperatura jego rośnie, pojawia się pot, który trzeba odprowadzić na zewnątrz. Sucha skóra to nie tylko kwestia komfortu, lecz także troski o nieprzegrzewanie organizmu, które może po zakończeniu treningu grozić błyskawicznym i niebezpiecznym wychłodzeniem. 

 






Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.