Jaskinia Obodska w Czarnogórze

czarnogora-jaskinia-obodska9

Jaskinia Obodska znajduje się nieopodal miejscowości Rijeka Crnojevica – urokliwej, choć od pewnego czasu podupadłej ekonomicznie miejscowości leżącej  nad rzeką o tej samej nazwie. Aby dotrzeć do jaskini musimy udać się drogą gruntową prowadzącą z miejscowości w kierunku zachodnim (są znaki). Samochód możemy zatrzymać w okolicy elektrowni wodnej, a dalej musimy iść pieszo nieźle oznakowaną nadrzeczną ścieżką, która zaprowadzi nas prawie pod sam otwór wejściowy (który sam w sobie wygląda imponująco, gdyż jest to ze wszystkich stron porośnięta roślinnością skalna dziura o średnicy ok. 20 m). Problemy zaczynają się dopiero przy końcu  ścieżki – przed wejściem do jaskini oraz w jej wnętrzu podłoże stanowią tysiące porozrzucanych głazów wielkości od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów średnicy. O ile pokonanie głazów znajdujących się na zewnątrz nie powinno stanowić większego problemu, to w środku sprawa nie jest już taka prosta, gdyż podpieranie się rękami utrudnia kilkucentymetrowa warstwa odchodów nietoperzy, którymi są pokryte. Dlatego przed wejściem najlepiej jest nałożyć rękawiczki ochronne (jednorazowego użytku) oraz obowiązkowo kask ochronny z latarką czołową (aby mieć wolne ręce).

Tym, co już w pierwszym momencie przykuwa uwagę jest liczące kilka tysięcy osobników stado nietoperzy. Są niemal wszędzie – zwisają ze sklepienia, wiszą na ścianach, latają dookoła nas. Starajmy się ich nie straszyć, gdyż to my jesteśmy gośćmi – nieproszonymi – w Ich domu.

Pomimo tego, że otwór wejściowy jaskini jest dużych rozmiarów, promienie słoneczne dość szybko przestają oświetlać dalszą drogę. Schodzimy coraz niżej, po niekończącym się rumowisku skalnym. W pewnym momencie usłyszymy szum wody – powoli dochodzimy do źródła Rijeki Crnojevica. Czysta jak kryształ, lodowata woda z ogromną szybkością wypływa ze skał, po czym ginie pod nimi, aby wypłynąć na powierzchnię dopiero po opuszczeniu jaskini. W jej wnętrzu nie ma zbyt wielu nacieków – jedyne miejsce, w którym znajduje się ich niewielkie zbiorowisko znajduje się nieopodal źródła rzeki. Ciekawostką są zamieszkujące jaskinię okazy studniczka – kiełża jaskiniowego (biało-przezroczystego skorupiaka zamieszkującego wody podziemne). Aby je dostrzec należy bardzo dokładnie przyglądać się kałużom znajdującym się w głębi jaskini, gdyż doskonale zlewają się z otoczeniem.

czarnogora-jaskinia-obodska8 czarnogora-jaskinia-obodska7 czarnogora-jaskinia-obodska6 czarnogora-jaskinia-obodska5 czarnogora-jaskinia-obodska4 czarnogora-jaskinia-obodska3 czarnogora-jaskinia-obodska2 czarnogora-jaskinia-obodska1

Autor: Agnieszka Ciborowska