Spodnie trekkingowe – z czego wynika ich komfortowość i dlaczego warto je mieć?

Trekking to wędrówka po górach, która od zwykłej przechadzki różni się tym, że towarzyszą jej trudniejsze warunki terenowe lub klimatyczne. Mając na uwadze specyfikę sytuacji, warto zastanowić się nad specjalnie przystosowaną do tego rodzaju aktywności odzieżą, która w pełni pozwoli na nieskrępowane ruchy i wydobycie z wyprawy tego, co najlepsze.

Komfort spodni trekkingowych

Wzbogacenie swojego ekwipunku o parę spodni trekkingowych jest rekomendowane każdemu, kto zdecyduje się na dłuższą i/lub trudniejszą wyprawę w góry. Niezależnie od tego, czy w świecie trekkingu jesteś na początku drogi, czy masz już wieloletnie doświadczenie, spodnie trekkingowe powinny stać się niezastąpionym kompanem Twoich podróży. Do podstawowych zadań spodni należy ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wytrzymały materiał, ochroni Cię przed ewentualnymi urazami w razie upadku bądź zaczepieniem się o gałęzie lub inne przeszkody.

Spodnie trekkingowe na lato i zimę

Spodnie trekkingowe odpowiednie na sezon letni wykonane są z materiału, który przechwytuje cząsteczki wilgoci i odprowadza je do zewnętrznych warstw ubrania. Przy zakupie należy zwrócić więc uwagę na parametry takie jak oddychalność i termoregulacja spodni. Włókna takich spodni są wytrzymałe, ale i szybkoschnące, co sprawia, że podczas wędrówki nie będą stanowić dla Ciebie zbędnego balastu.

Z kolei na chłodniejsze miesiące i trudniejsze wyprawy warto zaopatrzyć się w spodnie trekkingowe uszyte z materiału softshell, który ma zadanie specjalne — odpowiadać za termoregulację ciała. Materiał softshell jest zdecydowanie cieplejszy i znacznie mniej przewiewny, a na tym zależy podróżnikom najbardziej, zwłaszcza w chłodniejsze miesiące. Dostępne na rynku modele oferują również dodatkowe warstwy ochronne oraz miejscowe wzmocnienia materiałem (np. w okolicy kolan) tak, aby były one maksymalnie użyteczne i spełniały swoją rolę w ciężkich warunkach.

Zalety spodni trekkingowych

Dużym atutem spodni trekkingowych jest to, że są po prostu funkcjonalne. Masz wpływ na to, ile i gdzie powinny znajdować się kieszenie. Jako nabywca, decydujesz również o tym, czy Twoje spodnie mają mieć długą nogawkę, czy też regulowaną z odpowiednim odpięciem nad kolanem. Jednak do największych zalet tego produktu należy materiał, z jakiego są wykonane. Nie krępuje ruchów i jest bardzo lekki, a co najważniejsze — niezwykle wytrzymały. Niektóre ze spodni zostały wyposażone również w dodatkowe warstwy ochronne (np. z filtrem UV dla spodni letnich lub warstwą wodoodporną DWR zimowych).

Jeśli czeka Cię dłuższa wyprawa w góry, warto zaopatrzyć się w odpowiednie spodnie trekkingowe, które uprzyjemnią wyprawę i sprawią, że żaden ruch nie będzie ograniczony przez namokniętą czy niewygodną i ciężką odzież. Spodnie trekkingowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego zapalonego pasjonata górskich wędrówek, zwłaszcza w trudniejszych warunkach. Bądź odpowiedzialnym podróżnikiem i wybieraj ubrania i sprzęty stosowne do danej aktywności!


Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.