Okolice Warszawy. 3 pomysły na wycieczki

Okolice Warszawy dla turysty są równie interesujące, co sama stolica. Będąc na miejscu koniecznie zaplanuj więc choć jedną wycieczkę do którejś z podwarszawskich miejscowości. My przygotowaliśmy dla ciebie trzy propozycje, ale to tylko początek listy tutejszych atrakcji.

Szykuje się kilkudniowy wyjazd do Warszawy, a ty nie przepadasz za wielkomiejskim zgiełkiem? A może na pamięć znasz już stołeczne atrakcje i po załatwieniu wszystkich spraw chciałbyś zobaczyć coś innego? Na szczęście okolice Warszawy pod względem liczby atrakcji w niczym jej nie ustępują, a różnorodność ciekawych miejsc w pozostałych miejscowościach Mazowsza sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Takie jednodniowe (ale bardzo interesujące!) wycieczki z powodzeniem zorganizujesz nawet, jeśli do stolicy przyjedziesz pociągiem lub przylecisz autobusem. By nie uzależniać się od rozkładów jazdy komunikacji publicznej, postaw na wynajem samochodów. Warszawa to bowiem miasto na tyle duże, że bez problemu znajdziesz ofertę dostosowaną do swoich potrzeb i finansowych możliwości. Gdzie jednak wybrać się, gdy już wypożyczysz auto?

Twierdza kilku armii

Twierdza Modlin od centrum Warszawy oddalona jest o nieco ponad 40 kilometrów – samochodem dojedziesz tu więc w niecałą godzinę. Już samo położenie twierdzy może zachwycić. Leży ona bowiem w widłach Wisły i Narwi, do której pięć kilometrów stąd uchodzi Wkra. Forty wybudowane zostały na polecenie Napoleona, ale znacząco rozbudowali je później Rosjanie. Inne armie, które władały modlińską twierdzą to Wojsko Polskie i Wehrmacht.

Ślady bogatej historii fortów widoczne są tu dosłownie na każdym kroku. Znajdziesz tu dwa zespoły umocnień, zespół kamienic dla oficerów carskiej armii, dwa zespoły fortów i koszary, które, co warto zauważyć, są najdłuższym wybudowanym dotąd obiektem na całym kontynencie. Zwiedzanie Twierdzy Modlin najlepiej zaplanować z przewodnikiem, który świetnie wprowadzi cię w panujący tu osobliwy klimat i fachowo opowie o wszystkich atrakcjach.

Architektura nad Świdrem

Korzystając z usług wypożyczalni samochodów, z Warszawy bardzo szybko dojedziesz też do Otwocka. By dotrzeć tu z centrum stolicy, musisz przejechać tylko 23 kilometry, a na miejscu, nie nudząc się, spędzisz co najmniej kilka godzin. Wrażenie robi zarówno położenie Otwocka nad malowniczą rzeką Świder, jak i tutejsza architektura, której znakiem markowym są drewniane wille – tak zwane świdermajery. Tych niestety ubywa z każdym rokiem, więc ze zwiedzaniem tego miasta warto się pospieszyć.

Dobrą wiadomością dla miłośników przyrody jest fakt, iż Otwock jest siedzibą Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Otaczające je lasy sosnowe to nie tylko przepiękne widoki i kojąca zieleń, ale też czyste, sprzyjające regeneracji organizmu, powietrze. A jeśli wolisz spędzać czas z kulturą, wybierz się do Muzeum Ziemi Otwockiej, w którym zgromadzone są eksponaty dokumentujące bogatą, sięgającą neolitu, historię tego obszaru.

Uzdrowisko u wrót stolicy

Ostatnia z proponowanych przez nas wycieczek, które łatwo zorganizujesz korzystając z oferty firm takich jak www.mirent.pl to wyjazd do Konstancina-Jeziorny. To dość młode miasto, które prawa miejskie otrzymało, po połączeniu kilku różnych miejscowości, dopiero w latach sześćdziesiątych. Mimo tego na nudę nie będą tu narzekali miłośnicy zabytków, którzy docenią między innymi starą papiernię i liczne XX-wieczne wille.

Wizyta w tym mieście to też świetna okazja do tego, by zadbać o swoje zdrowie. Konstancin-Jeziorna jest bowiem miastem uzdrowiskowym, a jego kluczowa atrakcja to tężnia o długości około 40 metrów. Przebywanie w jej pobliżu sprzyja leczeniu wielu schorzeń – zwłaszcza układu oddechowego.


Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.