Rodzinny wypad w góry – jak się przygotować?

Letnia pogoda zachęca do tego, by opuścić domowe pielesze i wyruszyć hen daleko. Jeśli Ty i Twoja rodzina macie do dyspozycji kilka dni wolnego, wypad w góry to dobry pomysł. Na wyprawę wybierzesz się nawet z maluchem – pod warunkiem, że się do niej odpowiednio przygotujecie. Co zabrać do plecaka?

Zanim zaczniesz pakować plecak na weekend czy nieco dłuższy pobyt – zaplanuj swoją podróż. Z im młodszym dzieckiem się wybierasz, tym dokładniejsze muszą być plany. Zacznij od wyboru lokalizacji. Aby nie zmęczyć malucha, postaw raczej na „łagodniejsze” górskie trasy. Dobrym pomysłem mogą okazać się Bieszczady, gdzie można spędzić czas również nad malowniczym Zalewem Solińskim, czy Beskid Śląski. Oczywiście cel podróży to jedno, a nocleg drugie. Upewnij się, że hotel czy pensjonat, do którego się wybieracie oferuje również atrakcje dla malucha. Dla tych młodszych przydatne będzie łóżeczko, dla starszych – bezpieczny plac zabaw. Teraz już możecie wyruszać!

Czego nie może zabraknąć w bagażu?

Jako że wybierasz się z rodziną w góry – nawet w najbardziej upalny okres lata musisz mieć ze sobą cieplejsze ubrania. W Beskidach, Bieszczadach czy Tatrach pogoda bywa kapryśna, a nagły skok temperatury nie może zaskoczyć. Poza tym, niech wszyscy członkowie wyprawy mają wygodne, dopasowane do warunków na szlaku buty (sandały trekkingowe na lato to najbardziej optymalne rozwiązanie) oraz nakrycie głowy – to ważne nie tylko dla malucha.

Co więcej? To samo, co na każdą inną wakacyjną wyprawę. Polskie góry to nie koniec świata. Możesz więc liczyć na dobry komfort wypoczynku i zjawiskowo piękne panoramy.

Wycieczkowy plecak, czyli przezorny zawsze ubezpieczony

Dojazd na miejsce to dopiero początek wyprawy. Teraz czas na wycieczki – te małe i te duże. Z dzieckiem szlaki pokonasz również pieszo. Warto jednak dobrze przygotować się na szlak, w odpowiedni sposób wyposażając plecak. Czego nie może w nim zabraknąć? Z całą pewnością:

  • dla młodszego malucha – chusty lub nosidełka: będą znacznie wygodniejsze zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka, zapewniając maksimum komfortu,
  • cieplejszego ubrania – kurtka z polaru dla dorosłych i ciepły kaftanik dla dziecka nie zaszkodzą,
  • telefonu komórkowego – koniecznie z wbitym do pamięci numerem alarmowym GOPR czy TOPR,
  • prowiantu – bez względu na to, czy wybierasz na rodzinny spacer na godzinę czy pół dnia, w plecaku musi być coś do przekąszenia, a przede wszystkim wypicia. Co dobrze się sprawdzi? Do jedzenia choćby samodzielnie przyrządzone kanapki czy batoniki zbożowe. Do picia zaś, oprócz wody, warto mieć ze sobą np. napoje owocowe Hortex, dostępne w wielu ciekawych smakach, zarówno w kartonach, jak i dużych butelkach (1,75 l) oraz tych podręcznych – 0,5 l,
  • ulubionej zabawki dziecka.

Pamiętaj również, by mieć przy sobie podstawową apteczkę, w której znajdą się akcesoria do opatrywania drobnych ranek (woda utleniona, plasterki, bandaże itp.), repelent na owady bezpieczny dla malucha i niezbędne na co dzień leki.

Na górską wyprawę wyruszyć można już z najmłodszym maluchem. Odpowiednie nastawienie i przygotowanie to klucz do sukcesu.