Wakacje na chorwackich wyspach

Chorwacja od kilku lat jest w czołówce europejskich krajów najchętniej wybieranych na wakacyjny odpoczynek. Charakteryzuje się rewelacyjnym klimatem, wspaniałą przyrodą i ogromnym bogactwem zabytków. Przyciąga każdego roku rzesze turystów pragnących wypocząć nad Adriatykiem lub marzących o podboju górzystej części tego kraju. Nie da się jednak zaprzeczyć, że najsilniejszym magnesem jest wybrzeże Chorwacji.

Rewelacyjnym klimatem, wspaniałą przyrodą i ogromnym bogactwem zabytków. Przyciąga każdego roku rzesze turystów pragnących wypocząć nad Adriatykiem lub marzących o podboju górzystej części tego kraju. Nie da się jednak zaprzeczyć, że najsilniejszym magnesem jest wybrzeże Chorwacji.

Upstrzone setkami wysp, od małych i bezludnych po masywne ze starożytnymi miastami i wsiami. I choć w większości przypadków zakwaterowanie na wyspach jest nieco droższe niż w kontynentalnej części, to wiele osób nie wyobraża sobie wakacji w Chorwacji na stałym lądzie. Noclegi na wyspach są oferowane głównie w kwaterach prywatnych. W serwisie TylkoChorwacja.pl można znaleźć ciekawe oferty zarówno na wyspach, jak i wzdłuż kontynentalnego wybrzeża. Są to apartamenty, domy i wille na wynajem, które zapewniają całkowitą niezależność, a do tego sprawiają, że urlop w Chorwacji będzie znacznie tańszy niż przy wyborze wakacji zorganizowanych przez biuro podróży.

Wśród licznych wysp Chorwacji jest kilka, które naprawdę warto wziąć pod uwagę, decydując się na chorwackie wczasy:

– Hvar to najbardziej luksusowa wyspa i najsłoneczniejsze miejsce w tym kraju (2724 słonecznych godzin rocznie). Słynie z mnóstwa zieleni i lawendowych pól, upraw rozmarynu i wrzosowisk. Jej centrum stanowi zabytkowe miasto o tej samej nazwie.

– Korcula – najbardziej zielona, niezależna i najbardziej interesująca z wysp Chorwacji. Korcula była ulubionym miejscem wakacyjnym Greków już 2000 lat temu. Stare Miasto Korcula swą architekturę w większości zawdzięcza Republice Weneckiej, do której niegdyś wyspa należała.

– Brac to natomiast największa z adriatyckich wysp . Słynie z najpiękniejszej, chorwackiej plaży – Zlatni Rat, zlokalizowanej w mieście Bol. Na wyspę zjeżdżają także amatorzy windsurfingu, którzy mają tutaj rewelacyjne warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu.

– Vis to wyspa, która dostępna jest dla zagranicznych turystów zaledwie od jakiś czterech dekad. Jawi się jako wyspa tajemnicza, z zaledwie trzema małymi wioskami rybackimi. Jest idealną lokalizacją na coraz popularniejsze tzw. eko wakacje. Znana jest z dobrych ryb i wybornego wina. Dobre restauracje oferują lokalnie złowione świeże ryby i homary serwowane z regionalnymi winami.

– Rab, położona pomiędzy wyspami Krk i Pag, jest gęściej zaludniona na południowym zachodzie. Region ten jest pokryty sosnowymi lasami, plażami i zatoczkami. Północny wschód wysp to obszar z zaledwie kilkoma osiedlami, wysokimi klifami, surowym widokiem, gdzie często wieje wiatr. Wnętrze wyspy stanowią uprawy oliwek, winogron i warzyw.

– Najbardziej uwodzicielska ze wszystkich wysp Adriatyku jest Mljet. 72% jej powierzchni zajmują lasy, a resztę pokrywają pola, winnice i wsie. Znajduje się tu także Park Narodowy Mljet położony w zachodniej części wyspy.

Liczne wyspy, takie jak choćby Cres, Wyspy Elafiti czy Kornati stanowią idealne miejsca na jednodniowe wycieczki, które urozmaicają wypoczynek na wybrzeżu Chorwacji.

Natomiast osoby, którym nie uśmiecha się przeprawa promowa, powinny rozważyć wakacje na wyspach skomunikowanych ze stałym lądem mostami. Są to np. Krk i Vir. W poszukiwaniu kwater na tych wyspach i w ogóle w Chorwacji, pomoże portal WakacyjnyWynajem.pl, na którym znaleźć można oferty wynajmu apartamentów i domów wakacyjnych bezpośrednio od właściciela.