Co musisz wiedzieć wybierając polar w trasę?

Koce, bluzy, kurtki, piżamy, a nawet ubrania dla zwierząt – produkty wykonane z polaru mogą spełniać przeróżne funkcje. W czasie, kiedy oferta jest tak ogromna, a wybór niełatwy, warto wiedzieć, jaki polar będzie najodpowiedniejszy do naszych potrzeb i rodzaju aktywności.

Początki i charakterystyka

Polar pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku stworzyło amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się wyrobem tkanin syntetycznych, Malden Mills. Pierwotnym założeniem twórców było uzyskanie materiału, który dzięki swojej funkcjonalności wyparłby z rynku wełnę – ciężką, niepraktyczną po zmoknięciu i wymagającą pozyskania zwierząt do produkcji. Cel został osiągnięty – dzięki lekkości materiału i jego poręczności polar jest jedną z najpopularniejszych tkanin wśród między innymi miłośników wycieczek górskich. Wybór odpowiedniego polaru umożliwia swobodne poruszanie się i zachowanie ciepła w trakcie marszu czy wspinaczki, a oprócz tego zapewnia ogólne poczucie komfortu.

Polar zakładany w trasę zwykle spełnia funkcję środkowej warstwy odzieży, ułatwiając ciału zachowanie odpowiedniej temperatury i utrzymywanie ciepła. Dzięki właściwościom izolacyjnym i hydrofobowym poliestru, z którego jest wykonany, polar odpycha cząsteczki wody i chroni ciało przed utratą ciepła. Jednocześnie, w przeciwieństwie do wełny, nie staje się zbyt ciężki, kiedy zmoknie. Polar można też prać w pralce, a materiał ma zdolność szybkiego schnięcia, co ułatwia użytkowanie.

Gramatura – jaka waga będzie najlepsza?

Istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie polaru, jest sama waga materiału. Najczęściej spotykamy się z wartościami od 100 do 300 g/m2. Polary o gramaturze poniżej 200 g/m2 uznawane są za lekkie. Przez wielu producentów mogą być również nazywane mikropolarami. Ten rodzaj będzie najodpowiedniejszy dla osób wybierających się w trasę w czasie umiarkowanej pogody, wymagających od tkaniny dużej elastyczności i wysokiego poziomu wygody poruszania się. Lekkie polary gwarantują skórze swobodne oddychanie przy jednoczesnym utrzymywaniu odpowiedniej temperatury naszego ciała.

Najbardziej uniwersalnym i najczęściej spotykanym typem polaru jest ten o gramaturze 200 g/m2. Taką wagę ma większość polarowych kurtek i bluz, a także czapki, szaliki i rękawiczki. Średnia gramatura zapewni więcej ciepła niż mikropolary – w wielu przypadkach ten rodzaj może być wykorzystany jako wierzchnia warstwa ubioru, a w zimniejszych warunkach nie ma przeciwwskazań przed użyciem go jako warstwy środkowej. Sprawdzi się świetnie, kiedy wyprawa nie wymaga zbyt dużego wysiłku fizycznego.

Najcięższe rodzaje polaru to te o gramaturze ponad 300 g/m2. Prawie zawsze spełniają funkcję najbardziej zewnętrznej warstwy ubioru i przez swoją wagę nie są najodpowiedniejsze podczas dużej aktywności. Polarowe kurtki i bluzy tego typu najlepiej sprawdzą się np. podczas kempingu w chłodnej temperaturze.

Wybierz odpowiedni polar, zachowaj swój styl!

Polary dostępne są w wielu różnych kolorach, dzięki czemu łatwo jest je dopasować do własnego gustu. Firmy takie jak Patagonia mają w swojej ofercie różnorodne fasony i nowoczesne wzory polarów, dzięki czemu nawet na górskich szlakach można pozostać wiernym własnemu stylowi. Na stronach podobnych do https://sklep.jack-wolfskin.pl/ można znaleźć informacje dotyczące między innymi wysokiej jakości polarów ekologicznych.






Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.