Poznaj top 5 zabytków w Szwecji

Wycieczka do Szwecji każdemu dostarczy mnóstwa wrażeń. Można znaleźć tu zarówno gwarne miasta, jak i ciche zakątki całkowicie zdominowane przez dziką przyrodę. Dziś, aby ułatwić Wam zaplanowanie wyjazdu, prezentujemy najciekawsze i największe zabytki Szwecji. Niech ten artykuł stanie się inspiracją na kolejne małe i duże skandynawskie podróże!

Rejs w kierunku przygody

Zanim rozpoczniesz swoją skandynawską przygodę, pełną zwiedzania najpiękniejszych zabytków Szwecji i podziwiania urokliwych krajobrazów, musisz dotrzeć na teren tego kraju. Sposobów jest oczywiście wiele, ale nie bez przyczyny najczęściej wybierany przez turystów z Polski jest rejs promem. Z ofertą rejsów, rozkładem godzinowym i ceną biletów można zapoznać się tu: https://www.stenaline.pl/do-szwecji. Podróż promem to najlepszy sposób na komfortowe, przyjemne rozpoczęcie wycieczki. Podczas rejsu można smacznie zjeść w promowej restauracji, zrobić zakupy w pokładowym sklepiku, a nawet naładować się pozytywną energią w salonie gier. 10-godzinną podróż można też spędzić w wygodnej kabinie, wykorzystując ten czas nie tylko na relaks, ale i na poczytanie przewodnika turystycznego. Zabytki w Szwecji są tak liczne, że warto zawczasu zrobić listę miejsc wartych odwiedzenia.

Szwecja – zabytki, które warto zobaczyć

Kraje skandynawskie, choć położone tak niedaleko, do niedawna nie były najbardziej oczywistym celem podróży polskich turystów. To, co przede wszystkim powstrzymywało przed wyjazdem w tamte rejony, to chłodny klimat. Warto jednak zaznaczyć, że tyczy się on jedynie pogody! Atmosfera w Skandynawii, w tym w Szwecji jest niezwykle ciepła, a mieszkańcy bardzo sympatyczni. Szwedzi zawsze są uśmiechnięci, życzliwi i gotowi do pomocy. Chętnie pokazują przyjezdnym ciekawe zabytki w Szwecji oraz dzielą się informacjami o kulturze swojego kraju, z której są bardzo dumni. Warto podkreślić, że miejsc atrakcyjnych turystycznie jest naprawdę mnóstwo. My wybraliśmy kilka, których odwiedzenie chcielibyśmy gorąco polecić:

  • Gamla Stan – Stare Miasto w Sztokholmie

Sztokholm to stolica Szwecji położna na 14 wyspach połączonych 53 mostami. Do tego miasta po prostu trzeba pojechać. Zabytków jest tu wiele, ale przede wszystkim warto zwiedzić przepiękne Stare Miasto. To właśnie tam można zobaczyć okazały Zamek Królewski oraz reprezentacyjną siedzibę szwedzkiego parlamentu. Nie brak również zabytkowych kościołów, muzeów czy zabytkowych budynków, takich jak gmach Poczty Królewskiej. Starówka zachwyca również piękną architekturą. Wąskie uliczki i fasady wysokich kamienic z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym turystom. Jeśli więc chcesz poznać ciekawe zabytki Szwecji, wycieczkę śmiało możesz rozpocząć od sztokholmskiego Gamla Stan.

  • Katedra w Lund

Położone na północy Szwecji miasto Lund może poszczycić się jednym z najważniejszych w Europie zabytków architektury sakralnej. Imponująca katedra, której wieże sięgają 55 metrów, zaczęła powstawać prawdopodobnie już w XI wieku. Dokładna data ukończenia budowy nie jest znana, jednak architektonicznie budynek reprezentuje XIX wieczny styl romański. Warte zobaczenia są nawy, prezbiterium i krypta. We wnętrzu katedry znaleźć można przepiękne ołtarze, świeczniki, a nawet pochodzący z XV wieku zegar astronomiczny. Choć uległ on częściowemu zniszczeniu, został poddany renowacji i dziś zachwyca kolejne pokolenia Szwedów i przyjezdnych.

  • Visby – miasteczko w Gotlandii

Gotlandia nie bez przyczyny nazywana jest wyspą Wikingów. Na jej zachodnim brzegu zwiedzić można Visby, dawny ośrodek handlu Wikingów, w którym do dziś doskonale zachowała się średniowieczna zabudowa. Na uwagę zasługują imponujące mury obronne z licznymi basztami i bramami. Otaczają one ponad 150 średniowiecznych budynków i ruin. W panoramie miasta zdecydowanie dominuje gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny, protestancka świątynia zbudowana w XII wieku. Miejsce to warto odwiedzić zwłaszcza latem, kiedy organizowany jest tu Tydzień Średniowieczny.

  • Kopce Królewskie w Gamla Uppsala

Gamla Uppsala to parafia i miejscowość znajdująca się ok. 5 km od Uppsali. Jest to bardzo tajemnicze miejsce, wokół którego krąży wiele legend o odbywających się tam dawniej krwawych pogańskich obrzędach. Dziś jednak można odnaleźć tam ciszę i spokój, a także pewien ciekawy zabytek. Znajdują się tam bowiem Kopce Królewskie – kurhany, w których grzebano lokalnych władców z dynastii Ynlingów. Kolejnym krokiem może być wstąpienie do pobliskiego muzeum lub ruszenie do nowszej części miasta, gdzie znajdziemy kolejne ciekawe miejsca.

  • Twierdza w Karlsborg

Na liście opisującej najpiękniejsze zabytki w Szwecji nie mogło zabraknąć twierdzy w miejscowości Karlsborg. Jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych szwedzkich warowni. Zajmuje powierzchnię 13ha i zachwyca licznymi wieżyczkami oraz imponującą Bramą Gotycką. Wnętrze twierdzy to właściwie małe miasteczko – na potrzeby obsługi królewskiego dworu zbudowano tam wiele instytucji gospodarczych. Zwiedzać warownię można na wiele sposobów, oprócz spacerów istnieje możliwość objazdowej wycieczki autokarowej. Cokolwiek wybierzesz, zwiedzanie z pewnością zostanie w Twojej pamięci na długo.

Zwiedzaj kraj kontrastów i podziwiaj największe zabytki Szwecji

Każda kolejna wizyta w Szwecji pozwala odkryć coś nowego. Jest to kraj niezwykle interesujący zarówno pod względem architektonicznym, jak i przyrodniczym. Niektórzy określają Szwecję mianem kraju kontrastów. To dlatego, że w bliskim sąsiedztwie znaleźć tu można rozbudowane miejskie aglomeracje, niewielkie miasteczka z małymi kolorowymi domkami i dziką przyrodę. Już teraz zarezerwuj więc bilet na prom i ruszaj Szwecji. Do odkrycia jest (nie tylko) 5 zabytków z naszej listy!

Artykuł sponsorowany


Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.