Kiel. Poznaj stolicę kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn.

Szukasz nieoczywistej, a za razem niezbyt egzotycznej destynacji na wycieczkę z rodziną, znajomymi lub po prostu – z plecakiem? Poznaj malowniczo położony region Szlezwik Holsztyn. Atrakcje Kiel (nazywanego też w polskich przewodnikach Kilonią) czekają na turystów! Podpowiadamy, co warto zobaczyć w stolicy Szlezwik-Holsztyn.

Kilonia – miasto z morza

To właśnie nadmorskie, strategiczne położenie miasta sprawiło, że przez wieki było ono obiektem pożądania (a co za tym idzie zbrojnych sporów) kolejnych władców. Prawdopodobnie jako pierwsi okolicę tę zasiedlili Normanowie lub Wikingowie, którzy najeżdżali te tereny i usiłowali bezskutecznie kolonizować. Później Kilonia przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu trafiła do Niemiec, podczas II wojny światowej wciąż będąc jednym z najważniejszych portów marynarki wojennej i centrum przemysłu stoczniowego. Współcześnie Kiel jest trzecim najbardziej ruchliwym portem w Niemczech dla międzynarodowego ruchu pasażerskiego, znaczącym ośrodkiem pasażerskiego i towarowego transportu morskiego. Duży port to jednak ważna, ale niejedyna korzyść płynąca z położenia Kilonii nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Klimat nadmorskiego miasta dziś przyciąga także turystów, spragnionych odpoczynku na piaszczystych, miejskich plażach. A amatorzy sportów wodnych z całej Europy wiedzą także, że w Kiel organizowane są prestiżowe eventy żeglarskie.

Stolica Szlezwik-Holsztyn i jej atrakcje turystyczne

Chcąc poznać burzliwą historię Kilonii, stolicy Szlezwik-Holsztyn, warto odwiedzić Muzeum Morskie. Ciekawa jest nie tylko sama wystawa, ale i budynek, w którym można ją podziwiać. Muzeum mieści się na terenie dawnej hali na początku XX wieku pełniącej rolę targu rybnego. Dziś można tu obejrzeć m.in. odrestaurowane statki i łodzie, a najmłodszym (i nie tylko) spodoba się także okazały szkielet wieloryba. Inną, wartą zwiedzenia, atrakcją Kilonii jest wybudowany w 1230 roku, jako jedna z rezydencji książąt Gottorp, Zamek Kiloński. Ciekawostką jest to, że w dzisiejszej jego bryle próżno szukać wielowiekowej architektury – budynek w ciągu stuleci przeszedł ogromną metamorfozę architektoniczną i dziś nie przypomina dawnego zamku. Obecnie znajduje się tu Centrum Kultury z salą koncertową oraz restauracją. Tym, którzy pragnąc w Kilonii poznać Morze Bałtyckie (i nie tylko!) jeszcze lepiej, spodoba się wizyta w Aquarium położonym tuż nad Fiordem Kilońskim. Tu w kilkunastu basenach można obserwować zwierzęta morskie i oceaniczne. Dużą atrakcją dla najmłodszych będzie także pokazowe karmienie fok, podczas którego zwierzęta prezentują publiczności triki i sztuczki.

Jak dotrzeć do stolicy Szlezwik-Holsztyn?

Turyści z Polski zwykle odwiedzają Kiel jako stolicę najbardziej na północ wysuniętego kraju związkowego Niemiec, z wielkim zaciekawieniem odkrywając zabytki i atrakcje naszego zachodniego sąsiada. Kiel znajduje się około 100 km na północ od Hamburga – łatwo tu dotrzeć zarówno samochodem, jak i autobusem czy jednym z wielu połączeń kolejowych z całych Niemiec. Jadąc z Hamburga należy wybrać autostradę A7, która wiedzie na północ Niemiec, a po około 60 km należy skręcić na trasę A215. Goście z innych zakątków Europy przybywają tu jednak nie tylko po to, by zwiedzać, ale także po to, by przez Niemcy dostać się do Szwecji i innych krajów skandynawskich promem obsługiwanym przez Stena Line. Z terminala portowego w stolicy Szlezwik-Holsztyn na pokładzie ekskluzywnego statku można dostać się do portu w Göteborgu w piętnaście i pół godziny. Brzmi zachęcająco? Łapcie kurs na Kiel! Możliwości dotarcia do Kilonii jest wiele, atrakcji turystycznych jeszcze więcej, warto więc obrać ten kierunek podróży i zakochać się w urokliwym, portowym mieście, stolicy Szlezwik-Holsztyn.

Artykuł sponsorowany

 






Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.