Kiedy można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co warto wiedzieć?

Jak działa i co obejmuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który upoważnia nas do korzystania z opieki zdrowotnej podczas pobytu na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej. Warto jednak pamiętać, że możemy z niej korzystać wyłącznie na takich zasadach, jak obywatele kraju, w którym przebywamy.

Usługi, które dla obywateli tego kraju są płatne, będą płatne także dla nas, nawet jeżeli w Polsce nie musielibyśmy za nie płacić. Korzystać możemy jedynie z placówek, które udzielają bezpłatnej pomocy medycznej w ramach publicznej służby zdrowia. Z tego powodu warto pamiętać, że wszystkie usługi oferowane w ramach medycyny prywatnej będziemy musieli opłacić z własnej kieszeni.

Kto może korzystać z karty?

O wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą ubiegać się wszyscy obywatele Polski posiadający ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (nawet dzieci, o czym więcej przeczytasz na stronie https://ekuz.com.pl/ekuz-dla-dziecka/).

Z karty można korzystać zarówno na wyjazdach służbowych, jak i turystycznych. Prawo do niej mają także studenci rozpoczynający naukę na terenie jednego z państw wspólnoty. Warto jednak pamiętać, że EKUZ traci swoje właściwości w momencie, kiedy podejmujemy jakąkolwiek pracę zarobkową na terenie któregoś z państw Unii Europejskiej.

Jak otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć w oddziale NFZ wraz z dokumentem potwierdzającym nasze ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku pełnoletnich dzieci, które korzystają z ubezpieczenia rodziców należy przedstawić także zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.

Karta wydawana jest na określony czas, którego długość zależna jest od kilku czynników. W większości przypadków – pracowników etatowych, uczniów i studentów – karta wydawana jest na pół roku. Najdłużej mogą z niej korzystać emeryci i renciści, którzy otrzymują EKUZ na całe pięć lat. Najkrócej zaś kartą mogą cieszyć się osoby bezrobotne, które otrzymują ją na dwa miesiące.






Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.