Opóźniony lot – co dalej?

Podróże samolotem od lat cieszą się wielką popularnością. Są komfortowe, dzięki nim można bardzo szybko przemieścić się nawet na drugi koniec świata, nie należą też do najdroższych – zwłaszcza w dobie tanich lotów. Nadal jednak mogą zdarzyć się problemy, a samolot może nie wystartować o czasie. Wszelkie opóźnienia mogą być bardzo problematyczne i znacząco namieszać w rozkładzie dnia. Z tego powodu często można starać się o odszkodowanie za opóźniony lot. Warto wiedzieć kiedy należy ci się rekompensata za tego typu problemy i jak się o nie postarać.

  1. Opóźniony lot
  2. Dla kogo odszkodowanie za opóźniony lot?
  3. Wysokość odszkodowania

Opóźniony lot – co dalej?

Informacje na temat tego, co zrobić, gdy lot jest opóźniony znajdziesz na stronie https://givt.com/pl/opozniony-lot/. Opóźniony lot to bardzo często problem – tym większy, im większe plany miało się w związku z podróżą lub im bardziej napięte były terminy. Czasami jedno opóźnienie może spowodować cały łańcuch komplikacji, z którego trudno się potem wydostać bez strat własnych. Nie od dziś wiadomo przecież, że czas to pieniądz i nikt nie lubi jego marnowania. Opóźnienia lotu mogą się jednak zdarzyć z wielu różnych powodów. Nadal jednak nie trzeba się na to potulnie godzić, można za to zacząć starać się o stosowne odszkodowanie za opóźniony lot. Ma ono na celu pokryć wszelkie ewentualne straty, które wywołało opóźnienie.

Kto może się starać o odszkodowanie?

Nie każdy może starać się o odszkodowanie za opóźniony lot – istnieją pewne warunki, które należy w tym celu spełnić. Główną kwestią jest czas opóźnienia. O odszkodowanie możesz się postarać, jeśli lot opóźniony jest o minimum 3 godziny. Ważne jest też odpowiednie policzenie czasu spóźnienia. Liczy się je obliczając różnicę pomiędzy planowanym a faktycznym czasem dotarcia na miejsce. A za czas faktyczny uznaje się chwile, w której drzwi samolotu otwierają się i można już wysiadać. Godzina wylotu ma znaczenie, ale tylko w przypadku, gdy w wyniku opóźnienia rezygnujesz z lotu, a opóźnienie wylotu wynosi więcej niż 5 godzin.

Jakie odszkodowanie za opóźniony lot można uzyskać?

Wysokość odszkodowania zależy od odległości, którą planowałes przebyć samolotem i maksymalnie wynosi 600 euro dla podróżujących na najdalszych dystansach, czyli powyżej 3500 km. Na trasie od 1500 do 3500 km odszkodowanie może wynieść maksymalnie 400 euro, a poniżej 1500 km 250 euro. Może się też zdarzyć, że zamiast odszkodowania w formie pieniężnej przewoźnik będzie starał się zadośćuczynić w postaci vuocherów lub bonów. Jeśli z tego skorzystasz – stracisz prawo do odszkodowania pieniężnego.