Podróż poślubną na każdą kieszeń!

Z zazdrością oglądasz zdjęcia znajomych z podróży poślubnej? Malediwy, Tanzania, Malezja, Japonia. Sprawdźcie stan konta i już wiecie, że o takich podróżach możecie tylko pomarzyć? Nic straconego! Przedstawiamy trzy pomysły na wymarzoną podróż poślubną – tanią, romantyczną i oryginalną. Nie możliwe? Możliwe!

Coś więcej niż knedliczki, złocisty trunek i Helena Vondrackova

Z czym kojarzą Wam sie wizyty u naszych południowych sąsiadów? Z pysznymi knedliczkami i z zimnym, złocistym piwem w dobrej cenie? Bylibyśmy zapomnieli, do kompletu – jeszcze należy Krecik i Lentilky? Dziś zaproponujemy Wam podróż, która odmieni Wasze postrzeganie Czech.

Podróż rozpoczniemy od Pragi. Stolica Czech cieszy się niesłabnącą popularnością, w 2017 roku miasto odwiedziło ponad 7 milionów turystów. Co wcale nie oznacza, że nie znajdziecie tu urokliwych, cichych i wolnych od turystów zakątków.

Miejsca, których nie możecie przegapić będąc w Pradze to z pewnością Rynek i Starówka. Koniecznie zatrzymajcie się przy wieży Ratusza, by podziwiać zegar astronomiczny Orłoj – to unikat na światową skalę. Wieża jest doskonałym punktem widokowym z panoramicznym widokiem na całą Pragę – warto wspiąć się tu po zmroku. Obowiązkowym punktem każdego pobytu w stolicy Czech jest wizyta na Moście Karola. By zapewnić sobie wierność partnera, zakochani przypinają na moście kłódki do płaskorzeźby św. Jana Niepomucena oraz głaszczą płaskorzeźbę psa. Jeśli pogłaszczecie postać świętego, zapewnicie sobie powrót do tego uroczego miasta położonego nad brzegami Wełtawy. Swoje kroki skierujcie na Hradczany. O godzinie 12:00 na Zamku Praskim odbywa się uroczysta zmiana warty – widowiskowa i z lekkim przymrużeniem oka. Ponoć autorem pomysłu był sam Vaclav Havel, znany z poczucia humoru i dużego dystansu do rzeczywistości. Odwiedźcie także Katedrę św. Wacława oraz Złotą Uliczkę. To absolutne must see. Teraz przedstawimy Wam wybór miejsc alternatywnych – gdzie nie zawsze zaglądają turyści.

Czy wiecie, że Praga ma swoją wieżę Eiffela? Znajduje się na wzgórzu Petrin. To dokładna kopia wieży paryskiej – tylko w 5-krotnym pomniejszeniu, skąd rozpościera się cudny widok na stolicę Czech. Po mozolnej wpinacze możecie odpocząć w przyległym parku. Kolejne oryginalne miejsce, gdzie wolny czas uwielbiają spędzać młodzi prażanie to Wzgórze Letná. Dziś na jego szczycie znajduje się ogromny metronom, który powstał w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się największy na świecie pomnik Stalina – miał 37 metrów wysokości i ważył ponad 14 ton. Zburzony został w 1962 roku, a gigantyczne ilości gruzu pozostałe po rozbiórce, wykorzystane zostały podczas budowy dróg i praskiego metra.

Czas opuścić mury miasta. Żegnając się z stolicą Czech wstąpcie do praskiego ZOO. To jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie. Oryginalne położenie i wybiegi dla zwierząt imitujące naturalne warunki bytowe poszczególnych gatunków, czynią to miejsce niezwykle ciekawym. W drodze powrotnej do domu zatrzymajcie się w okolicach Balnska – opodal znajduje się jaskinia Punkva z Przepaścią Macochy – wchodzące w skład Morawskiego Krasu – to miejsce zapiera dech w piersiach. Dla tej atrakcji zdecydowanie warto zboczyć z trasy pierwotnej do domu.

Polak, Węgier dwa bratanki…

Kolejne miejsce, które dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń to Budapeszt. Stolica Węgier położona nad brzegami Dunaju to wymarzone miejsce na podróż poślubną. Buda z Zamkiem Królewskim, Basztą Rybacką, a także Wzgórzem Gellerta to jedne z najbardziej charakterystycznych i wartych odwiedzenia miejsc w Budapeszcie. Ze Wzgórza Gellerta można obserwować najpiękniejsze zachody słońca, po zmroku miejsce to zapełnia się młodymi ludźmi – nikogo nie razi butelka wina w ręce.

Po stronie peszteńskiej znajduje się gmach Parlamentu – to jeden z najokazalszych i najpiękniejszych tego typu budynków w Europie. Koniecznie odwiedźcie dzielnicę żydowską z największą synagogą w tej części Europy oraz znakomitą kuchnią koszerną. Udajcie się na Plac Bohaterów z monumentalnym Pomnikiem Tysiąclecia, wzniesionym z okazji tysięcznej rocznicy węgierskiej państwowości. Tuż obok znakuje się Park Varosliget, gdzie znajdziecie wspaniałe rekonstrukcje znakomitych węgierskich budowli – od gotyckiego zamku, przez romański kościół, po barokowy pałac. W pobliżu znajdują się termy Széchenyi Fürdő. Będąc w Budapeszcie koniecznie odwiedźcie jedne z termalnych kąpielisk – najpopularniejsze to Łaźnie Gellerta, usytuowane u podnóża wzgórza.

Gdy znudzi Was metropolia udajcie się – najlepiej korzystając z przeprawy statkiem – na Wyspę Małgorzaty. To park – zielone płuca miasta, gdzie chętnie odpoczywają budapesztańczycy. Warto udać się podmiejska kolejką do oddalonego o około 15 km Szentendre – mekki artystów i bohemy. Pięknie położone nad brzegiem Dunaju, słynące z produkcji znakomitego wina i marcepanu – kameralne miasteczko.

Z jednej strony morze, z drugiej góry…

Czy będąc kiedyś na wakacjach po wyjściu z hotelu, mieliście kiedykolwiek dylemat, w którą stronę kierować wzrok? Z jednej strony góry, z drugiej strony morze. Takie widoki czekają na Was w Dalmacji. Okolice Omisia, Makarskiej czy Baśki Vody dostarczą Wam niezapomnianych widoków. Połączenie lazurowej wody Adriatyku oraz surowych skał Masywu Biokovo, sprawią, że zakochacie się w tym miejscu.

Chorwacja przed sezonem lub po – to ciche i urokliwe miejsce. Idealny czas na romantyczny wyjazd we dwoje to maj, czerwiec bądź druga połowa czerwca – wówczas możecie sporo zaoszczędzić na cenach noclegów, a także jedzenia.

Stacjonując w okolicach Baśki Vody czy Makarskiej, gdy będziecie już zmęczeni plażowaniem i spacerami po promenadzie, wybierzcie się na wycieczkę na drugi najwyższy szczyt Chorwacji – Sv Jure, leżący w masywie Bikovo, skąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Adriatyk, w bezchmurną pogodę ponoć zobaczyć można nawet Półwysep Apeniński. Możecie zorganizować sobie także jednodniowe wycieczki do Splitu czy Trogiru – miasteczek wpisanych na światową listę UNESCO, czy w Omisiu wybrać się na rejs rzeką Cetiną. Miasto, które z pewnością warto odwiedzić to Dubrovnik – oddalony o około 150 km. Masywne mury otaczające Starówkę, plątanina wąskich kamiennych uliczek i lazurowe wody omywające port – to widok żywcem wycięty z wakacyjnego folderu.

W drodze powrotnej do domu możecie wstąpić do Parku Narodowego Jezior Plitwickich bądź Parku Narodowego Krka.

Szukasz inspiracji? Na https://wedding.pl/inspiracje/podroz-poslubna/ – znajdziesz tu oryginalne pomysły na wymarzoną podróż poślubną.

Foto: Pixabay.com

 


Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.