Wycieczka po warszawskich zamkach i pałacach – co warto zobaczyć?

Warszawa to miejsce idealne dla fanów długich wycieczek po ogromnych pałacowych komnatach i zamkowych ogrodach. Punktem obowiązkowym jest oczywiście Zamek Królewski i Pałac w Wilanowie, nie należy również zapominać o wspaniałych Łazienkach Królewskich.

Przed przyjazdem do Warszawy

Planując wycieczkę do stolicy, najlepiej z lekkim wyprzedzeniem zarezerwować nocleg. Dobrą lokalizacją będzie ścisłe centrum ponieważ tutaj znajduje się większość pałacowych zabytków wartych odwiedzenia, stąd również dotarcie nawet w najodleglejszy zakątek metropolii nie będzie stanowił najmniejszego problemu. Najwygodniej poszukiwać ofert przez Internet, np. na https://www.warsaw4you.com/.

Łazienki Królewskie i Belweder

Imponujących rozmiarów i urody kompleks pałacowo-parkowy to jedno z najlepszych miejsc na spacery i obcowanie ze sztuką. Można zwiedzać wnętrza Starej Oranżerii, Pałacu na Wodzie, Podchorążówki i wielu innych miejsc oraz przechadzać się po wspaniałych ogrodach. Najlepiej wybrać się szlakiem jednej z wytyczonych tras: Zegary Słoneczne i Źdródełka oraz Pomniki i Postacie Historyczne. Dodatkowo w przed Starą Oranżerią znajduje się Park rzeźby, w który można podziwiać m.in. popiersia najsłynniejszych rzymskich wodzów.

Siedziba Prezydenta jest udostępniana zwiedzającym bezpłatnie. Można obejrzeć np. Kaplicę Belwederską, wystawę na której zgromadzono eksponaty i pamiątki po Marszałku Józefie Piłsudskim oraz salę Orderu Virtuti Militari.

Zamek Królewski

Początki Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają XIV wieku. Ta wspaniała budowla niestety została niemal całkowicie zburzona w czasie II wojny światowej. To co można oglądać dziś to znakomita rekonstrukcja siedziby królów. Po zwiedzeniu wnętrz zamku warto udać się również do znajdujących się u jego podnóża Arkad Kubickiego, można się po nich przechadzać bezpłatnie, tak samo jak po ogrodach zamkowych.

Pałac w Wilanowie

Barokowa rezydencja króla Jana III Sobieskiego to wspaniałe miejsce dla fanów pałacowych eksploracji. Mimo, że powstał w XVII jego forma architektoniczna pozostała niezmieniona. Styl w jakim został zbudowany to niezwykle oryginalne połączenie sztuki europejskiej z trendami staropolskimi. Pałac otoczony jest wspaniałymi ogrodami, po których można przechadzać się godzinami, szczególnie warto spędzić kilka chwil w Ogrodzie Różanym.

Królikarnia

To pałac z czasów saskich, przy którym znajdował się zwierzyniec – miejsce polowań na króliki. Pałac znajduje się przy ul. Puławskiej 113 a. Oprócz pięknych XVIII-wiecznych wnętrz w Królikarni można podziwiać również największą kolekcję rzeźby w Polsce zawierającą eksponaty z różnych epok – od XV wieku po rzeźbę współczesną. Królikarnia to niezwykłe miejsce, ponieważ często oprócz tradycyjnych wystaw można tutaj obejrzeć również eksperymentalny performance.






Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.