Węgierska Górka

Góry, góry, góry…. Tak dużo o was się mówi. Malownicze krajobrazy, piękne widoki, ciekawe atrakcje, miły wypoczynek. Człowiek będąc w górach uważa, że znalazł się w raju. Takim punktem na mapie Beskidów jest Węgierska Górka.


Miejscowość jest położona w województwie Śląskim, w powiecie żywieckim oraz znajduje się na terenie gminy Węgierska Górka. Otaczają ją Beskidy, a jeśli dokładniej przyjrzeć się to leży na zboczach Beskidu żywieckiego i śląskiego. Przez wioskę przepływa rzeka Sola, która jest pierwszym prawobrzeżnym dopływem Wisły. Długość rzeki wynosi 88,9 km. Sąsiadem Węgierskiej Górki ze strony zachodniej jest Milówka, z wchodu jest Jeleśnia, na północ znajduje się wioska Radziechowy – Wieprz, a na południu są Ujsoły. Pierwszy raz wspomniano o Węgierskiej Górce w 1447 roku, a nazwa pochodzi od czasów sporów polsko – węgierskich. O powstaniu wioski krążą legendy, a jedna z nich opowiada o tym, iż Węgrzy, wskazując na Żywiecczyznę, mówili że miejsce na którym klęczą jest węgierska ( uprzednio wypełnili nogawki piaskiem z ojczyzny). Inna legenda głosi to, że ówcześni właściciele tych terenów usypali umocnienie ziemne w razie gdyby Węgrzy zdecydowali się na napad.

Obecnie miejscowość liczy 4 237 mieszkańców. Mieszkańcy najczęściej mają pracę w fabrykach, które funkcjonują na terenie wioski. Są także mieszkańcy, którzy przeprowadzili się z dużych metropolii takich jak Katowice.


Poprzez malowniczy krajobraz Węgierskiej Górki przebiegają dwa szlaki piesze. Jednym z nich jest Główny Szlak Beskidzki. Idąc tym szlakiem, warto zatrzymać się przy Abrahamowie, gdyż z grzbietu Abrahamowa jest widoczna Brama Wilkowicka. Przybliżony czas wycieczki wynosi 5 godzin. Inna część Głównego Szlaku Beskidzkiego prowadzi na Baranią Górę. Od centrum wioski do wejścia na szlak trzeba mniej więcej przejść około 10 minut. Ową górę ze szlakiem łączy most łukowy, który wieczorem zamienia się w piękną instalację świetlną. Idąc ścieżką na Baranią Górę można zobaczyć tablice edukacyjne, utworzone przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, które zawierają informacje o faunie i florze oraz można zobaczyć piękną panoramę Beskidu Żywieckiego z takimi szczytami jak Magura czy Abrachamów. Przez Węgierską Górkę leci nie tylko szlak pieszy ale i rowerowy. Dotrzeć do szczytu można za 4,5 godziny.

Przedłużając swą wędrówkę w Baranią Górę nie da się ominąć fortu obronnego, który został jeszcze od czasów II Wojny Światowej. Schron „ Waligóra” do 3 września1939 roku dzielnie bronił się przed napadem 3 Rzeszy. Dzięki tym bohaterskim czynom Węgierską Górkę nazwano Westerplatte Południa oraz uhonorowano Krzyżem Grunwaldu III Klasy. W miejscowości jest także Huta żelaza, założona w 1838 roku przez Adama Wielkopolskiego. Teraz hutę przekształcono w odlewnię należącą do francuskiej spółki. Niedawno powstała we wsi centrum handlowe, która nazywa się „ Huta”.

Oprócz szlaków turystycznych w Węgierskiej Górce możemy zobaczyć Bulwary nad Solą. Biegną nie tylko wzdłuż potoków Żabniczanka, Młynówka lecz także przy prawym brzegu Soły. Jedną z atrakcji jest wodospad. Będąc w Węgierskiej Górce nie da się ominąć Alei Zbójników. Powstała w 2009 roku jako efekt pleneru rzeźbiarskiego. Najważniejszym celem tego przedsięwzięcia było ukazanie zbójników na Żywiecczyźnie. Znajduje się na ulicy Zielonej, nieopodal Urzędu Gminy Węgierskiej Górki. Wzdłuż alei widnieje 6 rzeźb a w planach jest uzupełnienie alei o nowe postacie. Dla osób lubiących aktywny wypoczynek Węgierska Górka oferuje największą na Śląsku Halę Sportową, w której znajdują się boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę oraz piłkę ręczną. Prze wieś leci także Szlak Papieski, który rozpoczyna się przy obelisku papieża Jana Pawła II, który jest ulokowany w centrum wsi przy Osiedlu Dwudziestolecia II RP. Ogółem szlak wynosi 42 kilometry. Inną atrakcją, również przebiegającą przez część Głównego Szlaku Beskidzkiego jest Trakt Cesarski. Został wybudowany przez Cesarza Józefa II w XVIII wieku. Jest to najkrótsze połączenie między Krakowem a Wiedniem.

W Węgierskiej Górce dominuje wyznanie rzymskokatolickie. Warto wspomnieć o tym, że we wsi istnieje także oddział kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Planując pobyt dłuższy można skorzystać z oferty domów wypoczynkowych ulokowanych we wsi lub stacji górskich. Gdy w brzuchu zacznie burczeć, można smacznie zjeść nieopodal centrum miasta w pizzeriach czy karczmach. Do Węgierskiej Górki można dojechać nie tylko pociągiem spółki „Koleje Śląskie” z Katowic, ale i bezpośrednim połączeniem autobusowym PKS Żywiec z Bielska – Białej czy Żywca. Samochodem najlepiej kierować się drogą ekspresową nr 69 w stronę Zwardonia.

Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Aksamit