Erasmus Bragança

Dzięki programowi ERASMUS wielu studentów ma możliwość wyjechać za granicę, poznać nowe kultury, zwiedzać najciekawsze miejsca i zdobyć cenne doświadczenie. Jednak jak wiemy najtrudniejsze są początki i już przed wyjazdem zastanawiamy się jak dotrzemy do miejsca, które co najmniej przez okres jednego semestru będzie naszym domem, co tam zastaniemy, co powinniśmy wiedzieć o danym kraju i zwyczajach oraz jak rozdysponować pieniądze. To właśnie tutaj znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania, które pozwolą Wam przygotować się do wyjazdu, który będzie przygodą życia.

Dojazd

Samolot jest to najwygodniejszy i najtańszy środek transportu, którym możemy dostać się do Portugalii. Jeżeli chcemy zaoszczędzić powinniśmy skorzystać z tanich linii lotniczych, jednak nie będzie to lot bezpośredni – musimy liczyć się z co najmniej jedną przesiadką. Zaletą jest fakt, iż możemy rozważyć lot z któregokolwiek Polskiego lotniska obsługiwanego przez linię Ryanair lub Wizzair. Pierwszym krokiem, który należy zrobić, to sprawdzić z jakich europejskich lotnisk organizowane są loty do Portugalii. W przypadku Porto i Lizbony najczęściej będą to Londyn-Stansed, Frankfurt-Hahn czy Paryż-Beauvais. Następnie wystarczy sprawdzić czy z najbliższych nam lotnisk latają tam samoloty – porównać ceny, czas oczekiwania między lotami itp. Do Lizbony możemy dolecieć bezpośrednio z Warszawy. Loty obsługują Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Portugalski przewoźnik – TAP.

Wiadomo, że wylot na okres co najmniej 5 miesięcy wiąże się z zabraniem ze sobą dużej ilości ubrań i nie tylko. Przy podróży podczas, której konieczna jest przesiadka, opłata za bagaż nadawany dubluje się. Poza tym jest to znaczne utrudnienie, szczególnie dla kobiet, gdyż pozostają one same z dwoma ciężkimi walizkami. Istnieje możliwość zaoszczędzenia od 15 do 30 €. Wystarczy, że polecimy tylko i wyłącznie z bagażem podręcznym  o wadze 10kg (linie Ryanair od 1 lutego 2013 roku pozwalają zabrać ze sobą na pokład dodatkowo torebkę lub reklamówkę) a kiedy będziemy już znali swój zagraniczny adres poprosimy rodzinę lub znajomych, aby za pośrednictwem firmy kurierskiej wysłali nam bagaż. Za walizkę o wadze do 30 kg zapłacimy ok. 100 zł, którą kurier dostarczy nam do drzwi po mniej więcej 7 dniach.

Z Porto

Będąc już w Porto musimy kierować się na stację metra. Tam w automacie kupujemy bilet (kosztuje ok. 2€) i otrzymujemy niebieską kartę wielokrotnego użytku „Andante”. Po przyłożeniu karty do czytnika, udajemy się ruchomymi schodami na peron, z którego odjeżdża metro linii E w kierunku stacji Estádio do Dragão. Przystanek, na którym musimy wysiąść po podróży trwającej około 30 minut nazywa się Bolhão.

Metro w Porto

Metro w Porto

 

Przed nami ostatni etap podróży. Udajemy się w stronę jednego z dwóch dworców autobusowych. Bliżej stacji metra znajduje się dworzec firmy Rodonorte, zaś nieco dalej dworzec firmy Rede Expressos. W obu przypadkach ceny są zbliżone i oscylują w granicy 12-14€, zaś podróż trwa około 3 godzin. Autobusy w Bragançy zatrzymują się w dwóch miejscach – na przystanku autobusowym tuż obok uczelnianej stołówki oraz na dworcu autobusowym w centrum miasta.

Dworzec autobusowy w Bragancy

Dworzec autobusowy w Bragancy

 

Z Lizbony

Z lotniska udajemy się na metro, gdzie kupujemy zieloną kartę magnetyczną wielokrotnego użytku „Viva Viagem”. Zakup karty kosztuje 0,50€. Następnie musimy ją doładować dwoma biletami na kwotę 1,40€ każdy (w sumie jest to wydatek 3,30€). Wsiadamy do czerwonej linii metra jadącej w kierunku stacji o nazwie „Queijas”. Wysiadamy na stacji „S. Sebastiao” i przesiadamy się do niebieskiej linii jadącej w kierunku „Agualva/Cacem”. Wysiadamy na drugim przystanku o nazwie „Jardim Zoologico”, gdzie znajduje się dworzec autobusowy firmy Rede Espressos , skąd złapiemy autokar jadący prosto do Bragançy. Cena biletu wynosi ok. 18€, a podróż trwa 7 godzin. W miejscu docelowym naszej wyprawy najlepiej wysiąść na ostatnim przystanku.

Mapa dojazdu z lotniska na Dworzec Autobusowy w Lizbonie

Mapa dojazdu z lotniska na Dworzec Autobusowy w Lizbonie

 

Zakwaterowanie

Bragança to jedno z tych miast, gdzie nie musicie martwić się o zakwaterowanie. Na terenie uczelni działa biuro o nazwie Riskivector, które zajmuje się wynajmowaniem mieszkań studentom z zagranicy. Warto przed przyjazdem napisać maila na adres riskivector@gmail.com by skontaktować się z jednym z trzech pracowników: Abilio, Alcino lub Vitorem. Oferują oni pokoje jednoosobowe w cenie 125€ za osobę oraz dwuosobowe w cenie 85€ za osobę. Wszystkie mieszkania znajdują się blisko uczelni a większość z nich mieści się tuż przy głównej ulicy. Każde mieszkanie jest bardzo obszerne i składa się z 4 sypialni z czego co najmniej jedna posiada prywatną łazienkę, dużej kuchni ze spiżarnią oraz ogólnodostępnej łazienki.

Opcjonalnie można wykupić za 50€ tzw. utilities kit, w skład którego wchodzą ręczniki, kołdra i poduszki, pościel, talerz, kubek, miseczka, nóż, łyżka i widelec oraz w okresie zimowym mały grzejnik elektryczny. Osobiście uważam, że wynajmując pokój we dwójkę nie warto ponosić tego wydatku, tym bardziej w semestrze letnim. Ręczniki oraz koc można wziąć z Polski a pozostałe rzeczy można kupić o wiele taniej w sklepie.

Pokój z balkonem

Pokój z balkonem

W kwestii rachunków to ich wysokość zależy od wielu czynników m.in. od stylu życia współlokatorów, których w mieszkaniu jest zazwyczaj 5 lub 6. Do Bragançy co roku przyjeżdża mnóstwo Hiszpanów, dla których Portugalia jest dużo tańsza niż ich kraj, tak więc nie przejmują się wysokością rachunków. Jednak największą rolę odgrywa pora roku. Zimą rachunki oscylują na poziomie ok. 20 do 30€ na osobę miesięcznie i są znacznie wyższe niż latem ze względu na używanie elektrycznego grzejnika. Ten, który oferowany jest przez Riskivector jest bardzo mały, a ciepło odczuwamy tylko gdy jest włączony blisko nas.

O dziwo w Portugalii rzadko kto posiada w domu lub w mieszkaniu centralne ogrzewanie, gdyż Portugalczycy uważają, że zima w ich kraju jest bardzo krótka (zaledwie 2-3 miesiące) i z tego względu nie opłaca się instalowanie pieca, kaloryferów itp. Jeżeli już znajdziemy mieszkanie, w którym jest centralne ogrzewanie to jest zazwyczaj zasilane z pieca gazowego a to oznacza, bardzo wysokie rachunki.  Nie pocieszający jest fakt, że Bragança ze względu na swoje położenie jest najzimniejszym portugalskim miastem. Temperatury zimą mogą tu spaść w nocy nawet do -10° C co w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza powoduje, że temperatura odczuwalna jest dużo niższa.

Jednak nie należy się tym faktem zbytnio zrażać, gdyż większość czasu wszyscy studenci spędzają na uczelni, w klubach lub w większym gronie, a jak wiadomo wówczas jest cieplej.

Latem sytuacja jest zupełnie odwrotna. Temperatury już w marcu w ciągu dnia potrafią osiągać 20° C a w maju już ponad 30° C.

 Braganca to jedna z niewielu portugalskich miejscowości, w której można zobaczyć śnieg.

Braganca to jedna z niewielu portugalskich miejscowości, w której można zobaczyć śnieg.

 

Dla tych, którzy zdecydowaliby się na poszukiwanie mieszkania na własną rękę mam dobrą wiadomość. Bragança jest studenckim miastem i w oknach praktycznie każdego budynku znajdują się tablice informujące o tym, że dane mieszkanie jest do wynajęcia. Przed przyjazdem warto skontaktować się z przydzielonym wcześniej buddym czyli studentem, który będzie naszym opiekunem. Poinformujmy go, że zamierzamy szukać mieszkania na miejscu. Portugalczycy są bardzo pomocni i przyjaźnie nastawieni, tak więc z przyjemnością zaoferują nam nocleg na czas poszukiwań i z chęcią pomogą w kontakcie z właścicielami mieszkań.

Ceny mieszkań wynajmowanych bezpośrednio od ich właścicieli a nie za pomocą pośredników są nawet o połowę tańsze a przy odrobinie szczęścia w cenie otrzymamy także pościel i naczynia.

Nocne Życie

Wyjazd w ramach programu ERASMUS to nie tylko zajęcia, które prowadzone są w obcym języku. To także poznawanie wielu kultur poprzez spędzanie czasu ze studentami z innych krajów. Mimo niewielkich rozmiarów miasta, w Bragançy jest mnóstwo miejsc przyciągających tłumy młodych ludzi na imprezy. Większość z nich organizuje także wiele specjalnych imprez pod tytułem „ERASMUS Party”, podczas których obcokrajowcy przebrani w narodowe barwy otrzymują rabaty lub nawet darmowe drinki.

Coś co odróżnia portugalskie dyskoteki od polskich jest fakt, iż imprezy zaczynają się dopiero około godziny 1:00, a niektóre kluby otwierają swoje drzwi dopiero o godzinie 3:00, z których ostatni goście schodzą z parkietu o 7:00 nad ranem. Inną ciekawostką jest to, że na wejściu otrzymujemy karty, które okazujemy podczas zamawiania drinków w barze. Barman wówczas nie pobiera od nas opłaty, natomiast wpisuje na nią nazwę zamawianego napoju i jego cenę. Przed końcem każdej imprezy, podchodzimy do osoby, u której rozliczamy się, po czym możemy opuścić dyskotekę.

Momentos Bar
https://www.facebook.com/pages/Momentos-bar/272788496130915
Punkt obowiązkowy na imprezowej mapie Bragançy. Jest to pierwsze miejsce, do którego trafiają wszyscy ERASMUSI po dotarciu do miasta i to właśnie tutaj nawiązują się pierwsze znajomości. Jeżeli masz urodziny to właściciel podaruje Ci przepysznego szampana a DJ zagra „sto lat” i wiele innych piosenek z kraju jubilata. Klub nie należy do największych jednak jest to miejsce „rozgrzewki” przed resztą wieczoru. Imprezy rozpoczynają się tutaj na dobre ok. godziny 1:00 i kończą po 3:00. Minimalna konsumpcja wynosi 1€ a wstęp jest bezpłatny.

Mementos Bar

Mementos Bar

 

Mercado https://www.facebook.com/MercadoClub
Największy klub w całym mieście, w którym grana jest muzyka elektroniczna. Nazwa wzięła się od miejsca, w którym znajduje się klub a mianowicie tuż obok odbywającego się trzy razy w tygodniu targu. Wstęp jest stosunkowo drogi, gdyż wynosi 5€ oraz w okresie zimowym pobierana jest dodatkowo 1€ za korzystanie z szatni. Wysoką cenę rekompensuje atmosfera budowana przez muzykę i efekty świetlne.  Otwarty od 3:00 do 7:00 w środy i soboty.

Havana
https://www.facebook.com/pages/CLUB-HAVANA-Braganca-Portugal/146924432037041
Miejsce idealne dla fanów kubańskich rytmów. Panie do godziny 3:00 wchodzą za darmo, później wstęp wynosi 5€. Często właściciel klubu Momentos wręcza udającym się do tego klubu kupony na darmowe piwo lub drinka. Klub otwarty we wtorek i czwartek od godziny 2:00 do 5:00.

Bar Barnabé
https://www.facebook.com/bar.barnabe
Jeżeli nie masz ochoty tańczyć lub nie przepadasz za muzyką elektroniczną to jest to miejsce stworzone dla Ciebie. Z głośników płynie muzyka rockowa zaś za barem leje się typowo portugalski drink, od którego można się uzależnić – Xarabanada. Jest to połączenie piwa, białego wina, sprite’a i cukru. Takie połączenie naprawdę szybko uderza do głowy. Za litrowy dzbanek tego trunku zapłacisz zaledwie 4€. Na ekranie wyświetlane są mecze piłki nożnej i nie tylko a do stołu z piłkarzykami ustawiają się kolejki. Organizowane są tu także różnego rodzaju quizy z nagrodami. Bar jest otwarty cały tydzień od godziny 22:00 i po upływie kilku chwil wszystkie stoliki są już zajęte.

Miasto

Bragança jest stolicą północno-wschodniego regionu Portugalii. Liczba mieszkańców wynosi zaledwie około 35 tysięcy, jednak w czasie roku akademickiego liczba ta znacznie wzrasta. Pomimo niewielkich rozmiarów, miasto ma wiele do zaoferowania i znajdziemy tu wszystko czego potrzebujemy.
Sklepy
W ścisłym centrum tuż przy głównej ulicy Av. Sa Carneiro znajduje się jeden z najczęściej odwiedzanych sklepów o nazwie Minipreço. Nie będę tutaj pisać o cenach, gdyż te możecie sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej. Powierzchnia jest porównywalna do sklepów sieci Żabka. Co dwa tygodnie w czwartek wydawana jest nowa gazetka, którą warto przejrzeć, gdyż produkty objęte promocją są w dużo niższej cenie niż na co dzień. Istnieje także możliwość wyrobienia karty, która uprawnia nas do zniżki niektórych produktów, a także zbieramy na nią punkty. W celu jej wyrobienia, należy poprosić ekspedientkę o specjalny formularz. W Bragancy znajduje się jeszcze jeden sklep tej sieci w budynku o nazwie Mercado Municipal.

Również przy najbardziej ruchliwej arterii, około 300 metrów od Minipreço znajduje się sklep o nazwie Meu Super. Asortyment jest praktycznie identyczny jak w wyżej opisanym sklepie, jednak ceny są nieco wyższe. Mimo wszystko warto tu zaglądać m.in. z uwagi na świeże pieczywo.

Sklep w Bragancy

Sklep w Bragancy

 

W Bragancy są także takie sklepy jak:
-Lidl (naprzeciwko dworca autobusowego),
-Inter Marche (około 1km od Lidla w kierunku północnym)
-Continente (w zachodniej części miasta)
-Pingo Doce (w przemysłowej części Bragancy), które można nazwać portugalską Biedronką, gdyż sklep ten należy do koncernu Jeronimo Martins.

Istnieje tu również centrum handlowe o nazwie Bragança Shopping. Nie jest ono zbyt wielkie i mieści zaledwie kilka sklepów odzieżowych, księgarnię, sklep sportowy oraz mnóstwo restauracji i operatorów telefonii komórkowej.

Warto także odwiedzić targowisko, na które sprzedawcy zjeżdżają się 3, 12 i 21 dnia każdego miesiąca. W części krytej można nabyć świeże owoce i warzywa natomiast po drugiej stronie ulicy znajdziemy ubrania, pamiątki i wiele wiele innych rzeczy.

Oprócz tego w centrum miasta jest mnóstwo sklepów chińskich, w których znajdziemy dosłownie wszystko czego potrzebujemy: od kubków, poprzez ubrania, narzędzia i na zabawkach kończąc.

Wypożyczalnie samochodów

W Bragancy znajdują się 3 wypożyczalnie samochodów, które zlokalizowane są stosunkowo blisko siebie, niedaleko hotelu Ibis. Są to Europ Car, Budget i lokalna firma, o której nie warto wspominać, gdyż jest zdecydowanie najdroższa. Mimo wszystko najlepiej dogadać się z Hiszpaniami, gdyż większość z nich przyjeżdża do Portugalii własnym samochodem i podróż z nimi będzie najtańszym rozwiązaniem.

Muzea

Muzeum Kostiumów i Masek Półwyspu Iberyjskiego (Museu Iberico Mascara Traje). Jako, że w północnej Portugalii zimą odbywają się festyny, których korzenie sięgają już starożytności nie mogło zabraknąć miejsca, które opowiada o tradycji regionu. Muzeum, w którym możecie poznać dokładną historię tych wydarzeń mieści się tuż obok zamku. Czynne jest codziennie – w okresie od 1 czerwca do 30 września w godzinach od 9:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:00, natomiast od 1 października do 31 maja w godzinach od 9:00 do 12:30 i od 14:00 do 17:30. W niedzielę wstęp jest darmowy.

Muzeum Kostiumów i Masek Półwyspu Iberyjskiego

Muzeum Kostiumów i Masek Półwyspu Iberyjskiego

W samej Bragancy w grudniu odbywa się festiwal masek, podczas którego w teatrze odbywają się różnego rodzaju przedstawienia. Na zakończenie, na placu przed teatrem następuje spalenie dwóch olbrzymich postaci, które notabene przygotowywane są przez studentów IPB. W marcu natomiast w miejscowości Vinhais ma miejsce „marsz tysiąca diabłów”, podczas którego uczestnicy otrzymują czerwone kostiumy i tak przebrani maszerują przez miasto.

Muzeum wojskowe znajduje się w wieży zamkowej. Czynne jest codziennie od 9:00 do 11:30 i od 14:00 do 16:30. Wstęp darmowy obowiązuje w każdą niedzielę do 11:30.

Znajdziemy tam wszelkiego rodzaju ekwipunek począwszy od średniowiecznych szabli i zbroi po broń używaną podczas II Wojny Światowej.

Wieża zamkowa w Bragancy

Wieża zamkowa w Bragancy

 

Centrum nauki to miejsce, w którym można przeprowadzić wiele eksperymentów i dowiedzieć się m.in. jakie są skutki trzęsienia ziemi o różnej sile czy jak działają panele słoneczne. Godziny otwarcia: wtorek-piątek 10:00-18:00, sobota-niedziela i święta 11:00-19:00. Wstęp jest płatny i wynosi 1,5 €, ale za to możemy wejść także do Muzeum Motyli, gdzie poznamy poszczególne etapy transformacji tego owada od larwy, a także cały proces produkcji bawełny.

Inne

Teatr
Teatr znajduje się tuż obok centrum handlowego. Sala jest w stanie pomieścić 400 widzów. Oprócz tego funkcjonuje tu także kawiarnia. Większość spektakli jest wystawiana w języku portugalskim, aczkolwiek uczelnia dysponuje od czasu do czasu darmowymi biletami na koncerty czy inne eventy w języku angielskim.

Poczta
Budynek poczty znajduje się w centrum miasta niedaleko teatru. Otwarta jest od 9:00 do 12:30 i od 14:00 do 17:00. Przed gmachem stoją dwie skrzynki pocztowe. Do czerwonej należy wrzucać listy zwykłe zaś do niebieskiej priorytetowe. Pomyłka nie oznacza, że list nie dojdzie, jednak dotrze on ze znacznym opóźnieniem.


Sklep papierniczy
Chcąc coś wydrukować bądź kserować można udać się do jednego z dwóch sklepów papierniczych Brigo Office. Pierwszy z nich znajduje się na skrzyżowaniu Av. Sa Carneiro i Rua Dr Campos, zaś drugi na Almeda de Santa Apolonia obok School of Education.

Basen
Miasto posiada kryty basen czynny cały rok oraz otwieraną latem odkrytą część kąpieliska. Mieści się przy Avenida D. Sancho I Zona Desportiva (tuż za stadionem piłkarskim). Basen otwarty jest od poniedziałku do piątku od 15:00 do 21:00 i w soboty od 10:00 do 12:00 i od 15:00 do 19:00.

Autor tekstu i zdjęć: Kamil Landowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Gdzie jechać na weekend? Wypróbuj wycieczki promowe do Skandynawii!

Jeszcze do niedawna wycieczki do Skandynawii nie cieszyły się zbytnią popularnością. Tereny, które wielu osobom kojarzyły się przede wszystkim z chłodem, mało ciekawymi zabytkami i wygórowanymi cenami, bardziej odstraszały, niż przyciągały turystów. Rosnąca popularność wycieczek promowych do Skandynawii umożliwiła odkrycie tych terenów na nowo. Dzięki tanim promom do Szwecji, można niewielkim nakładem kosztów podziwiać urokliwe (więcej…)