Kościelisko – górski raj niedaleko Zakopanego

Wśród rasowych miłośników gór Zakopane nie cieszy się zwykle zbyt dobrą sławą. Rażą przede wszystkim komercjalizacja tego miejsca – duża liczba reklam, turystów nieprzygotowanych do zdobywania gór, nadmierny hałas i ścisk. Właśnie dlatego coraz większe zainteresowanie budzą pobliskie miejscowości, w tym Kościelisko.

Kościelisko jest zlokalizowane u podnóża Tatr, w kierunku zachodnim od Zakopanego, sąsiadując z zimową stolicą Polski. To wieś licząca sobie zaledwie 3,9 tysiąca mieszkańców, która zachowała aż do dnia dzisiejszego swój niezwykły urok. To miejscowość dopiero od niedawna przyciągająca turystów, którzy doceniają ją przede wszystkim ze względu na spokój, wspaniałe górskie widoki, brak nachalnych reklam oraz przestrzeń, której brakuje w pobliskim Zakopanym.

Malownicze widoki na Tatry

Kościelisko zlokalizowane jest w Rowie Kościeliskim, opierając się o południowe stoki Pogórza Gubałowskiego, a także docierając do Doliny Kościeliskiej. W Kościelisku znajduje się 21 osiedli, które w przeszłości pełniły rolę osad pasterskich. To właśnie stąd pochodzą znane rodziny góralskie oraz postaci – między innymi Jan Krzeptowski-Sabała, Tomek Gadeja, Andrzej Tylka-Suleja i Stanisław Nędza-Kubiniec związani z górskim folklorem.

Wieś położona jest na tworzących spektakularne widoki stokach, wijące się drogi, tło najwyższych szczytów Tatr, w ciągu ciepłych pór roku krajobraz nasycony jest zielenią hal i drzew, natomiast zimą biały od śniegu tworzącego unikatowy kontrast z błękitnym niebem.

Co ciekawego dla turystów?

Miejscowość ma do zaoferowania wiele różnych atrakcji i niezależnie od ulubionego sposobu spędzania wolnego czasu każdy turysta może znaleźć tu dla siebie coś interesującego. Lokalizacja Kościeliska powoduje, że jest ono doskonałą bazą wypadową do wypraw każdego rodzaju.

Latem dostępne są szlaki turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności, można wybrać się zarówno w wycieczkę pieszą, jak i rowerową. Działają też parki rozrywki, termy i baseny, a okoliczne Zakopane także oddaje do dyspozycji turystów szeroką gamę rozrywek. Zimą okolica zamienia się w raj dla miłośników szusowania po białym puchu – działają wyciągi narciarskie dla początkujących i zaawansowanych.

Podczas wizyty w Kościelisku warto też zwrócić uwagę na regionalną architekturę góralską, która zachowała się tam w bardzo dobrym stanie. Jednym z najbardziej cennych zabytków jest XVIII-wieczna chałupa Sabały, która stała się gniazdem rodu Krzeptowskich i miejscem rodzinnych zjazdów.

Gdzie się zatrzymać?

W Kościelisku do dyspozycji turystów jest pełna gama świetnych obiektów noclegowych. Zapraszają w szczególności komfortowe wille, ale można też wybrać niedrogie kwatery prywatne w domach gościnnych. Ceny są podobne do tych w Zakopanem.

Zaprasza Willa Tatry, która położona jest w Kościelisku. To wspaniałe miejsce przeznaczone do rodzinnego wypoczynku, również zaprasza klientów biznesowych na konferencje, grupy na wycieczki szkolne. Do dyspozycji gości są także zabiegi Spa i rehabilitacyjne. Z jej ofertą można zapoznać się pod adresem: http://www.willatatry.pl/willa-tatry-noclegi-zakopane-koscielisko. Życzymy udanego pobytu w Kościelisku!