Planujesz wypad za miasto? Pomysł, by jechać tam autobusem?

Długi weekend, wakacje czy święta oznaczają dużo wolnego czasu, który trzeba jakoś zagospodarować. Leniuchowanie w domu przez kilka dni nie jest ciekawe i nie daje porządnie odpocząć. Z kolei wyjazd samochodem nie należy do najtańszych oraz jest wymagający.

Urlop jest zwykle zaplanowany dużo wcześniej, ale jeden lub dwa dni wolnego często stanowią problem, co zrobić z tym czasem. W takim wypadu warto pomyśleć o wyjeździe autobusem. Cena biletu jest dużo niższa niż zatankowanie baku paliwa, a do wielu naprawdę interesujących miejsc są całoroczne połączenia. Oto kilka propozycji atrakcyjnych miejsc do których można dojechać w alternatywny sposób.

Dolny Śląsk idealny na weekend

Dolny Śląsk to doskonały kierunek, nawet gdy ma się tylko kilka dni wolnego. Jest on ciekawy ze względów historycznych, architektonicznych oraz przyrodniczych. To jedyny rejon w Polsce gdzie jest tak duże nagromadzenia zabytkowych zamków i rezydencji. Wrocław jest stolicą tego pięknego regionu. To miasto położone na wielu wyspach połączonych między sobą mostami i kładkami, z tego powodu nazywany jest również Wenecją Północy. Zwiedzając go można natknąć się na krasnale, które chowają się w różnych charakterystycznych miejscach.

Wrocław można zwiedzać praktycznie o każdej porze roku. Ostrów Tumski to najstarsza część miasta, gdzie warto udać się na romantyczny spacer. Znajduje się tam słynny most zakochanych, na którym pary wieszają kłódki na dobrą wróżbę. Warta obejrzenia jest również Panorama Racławicka znajdująca się w Rotundzie na obrzeżach centrum. Godne polecenia są również muzeum: Arsenał oraz mieszczące się w dawnym budynku Uniwersytetu. Odwiedzając Wrocław koniecznie trzeba wejść na Rynek, który jest jednym z najstarszych placów śródmiejskich w Europie.

Mazury nie tylko latem

To region nie bez przyczyny nazywany Zielonymi Płucami Polski, idealny na odpoczynek na łonie natury. Mnogość jezior, lasów oraz malowniczych zakątków sprzyja rekreacji. Na Mazury warto ze sobą zabrać rower, gdyż wiele miejscowości jest między sobą połączone są ścieżkami rowerowymi. To także idealne miejsce dla miłośników wędkarstwa oraz sportów wodnych. Mazurskie jeziora połączone są siecią kanałów wodnych można więc przepłynąć z jednego miejsca na drugie.

Perełką Mazur są Mikołajki, które znajdują się pomiędzy jeziorami Tarły i Mikołajskim. W pobliżu znajduje się wioska żeglarska, w której można posłuchać opowieści lokalnych wilków morskich oraz skosztować regionalnej kuchni. Warto udać się na ulicę Wolności, która pełni rolę rynku i zobaczyć wiele malowniczych kamieniczek. Obowiązkowo będąc w Mikołajkach należy odwiedzić pomnik króla Sielawa, który niegdyś rządził wszystkimi jeziorami.

Kraków nawet przejazdem

 Dawna stolica Polski to także idealny kierunek na weekendowy wyjazd. Zwiedzić można nie tylko Wawel czy Kopiec Kościuszki. Warto udać się na Kazimierz, by poczuć nie tylko wiatr historii ale też poznać inną kulturę. Synagoga Stara zaprasza turystów poza sobotą, która początkiem Szabasu. Po drodze warto udać się na Starówkę, gdzie znajduje się nie tylko Kościół Mariacki czy Barbakan, ale również Stary Uniwersytet Jagieloński oraz muzeum Czartoryskich.

Szukasz pomysłu na weekend? Sprawdź połączenia autobusowe: https://dworzeconline.pl/