Kaplica św. Rocha w Krościenku

Kaplica św. Rocha w Krościenku

Kaplica została wybudowana na początku XVIII w. jako wotum dziękczynne za uratowanie ocalałych z epidemii dżumy mieszkańców Krościenka. Budowa kaplicy trwała 13 lat (1710 – 1723) i odbywała się pod kierownictwem ks. Floriana Wróblewskiego – ówczesnego proboszcza Krościenka.

Jest to pół-kwadratowy budynek, z jednej strony zaokrąglony, murowany, pokryty białym tynkiem. Spadzisty dach pokryty jest blachą z drewnianymi elementami od frontu. Również od frontu znajduje się niewielka wieżyczka zwieńczona chełmem. Przy drzwiach do kaplicy wisi drewniana tablica z informacjami na jej temat. We wnętrzu na ścianach  bocznych wiszą obrazy przedstawiające kolejne przystanki drogi krzyżowej. Na ołtarzu wisi obraz z 1865 roku przedstawiający św. Rocha (w środku) oraz św. Wawrzyńca i św. Sebastiana (po bokach). Po obu stronach ołtarza stoją figury – św. Franciszka z Asyżu oraz św. Dominika. Żyrandol ozdobiony figurami aniołów został wykonany w 1991 roku przez okolicznego twórcę Z. Chmielikowskiego. Kaplicę, stojącą tyłem do ul. Trzech Koron, otacza kilka dorodnych jesionów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Wakacje na chorwackich wyspach

Chorwacja od kilku lat jest w czołówce europejskich krajów najchętniej wybieranych na wakacyjny odpoczynek. Charakteryzuje się rewelacyjnym klimatem, wspaniałą przyrodą i ogromnym bogactwem zabytków. Przyciąga każdego roku rzesze turystów pragnących wypocząć nad Adriatykiem lub marzących o podboju górzystej części tego kraju. Nie da się jednak zaprzeczyć, że najsilniejszym magnesem jest wybrzeże Chorwacji. rewelacyjnym klimatem, wspaniałą (więcej…)