Zapora w Niedzicy

Jedną z najmłodszych atrakcji Niedzicy jest zapora wodna na Dunajcu, której budowę zakończono w 1997 roku. Jest to najwyższa zapora w Polsce. Jej wysokość wynosi 56 metrów, natomiast długość – 404 metry. Została wybudowana w celu zminimalizowania ryzyka powodziowego na Dunajcu, pozyskiwania w sposób przyjazny środowisku energii elektrycznej, zapewnienia okolicznym miejscowościom stałego dostępu do wody pitnej i podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu.
Pierwsze plany budowy tamy pojawiły się na początku XX wieku, jednak zostały one sfinalizowane dopiero w 1997 roku. Budowa tamy spotkała się z protestami ekologów. Obecnie wiele kontrowersji budzi plan sprzedaży elektrowni zagranicznym inwestorom.

Samochód można zostawić na obszernym parkingu przy północnym brzegu Jeziora Sromowieckiego lub niedaleko korony zapory – przy zamku.


Część techniczna elektrowni (pomieszczenia technologiczne, urządzenia do produkcji prądu, podziemny tunel – galeria kontrolna zapory znajdujący się 50 m pod wodą) jest udostępniania do zwiedzania wyłącznie z przewodnikiem. Cena biletu obejmującego zwiedzanie ogólne trwające ok. 1 h (hala maszyn oraz wewnętrzny balkon widokowy) wynosi 9 zł, a szczegółowe trwające ok. 1:30 do 2 h (hala maszyn, hala generatorów, galerię kontrolno-pomiarową i koronę zapory głównej) – 17 zł. Goście indywidualni oprowadzani są codziennie – zbiórka o godzinie 12:00 na parkingu dolnym. W przypadku grup konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.

Przy wejściu do elektrowni znajduje się pierwszy przystanek ścieżki dydaktycznej, która przybliża odwiedzającym tajniki pienińskiej przyrody. Kolejne przystanki znajdują się po drodze na koronę elektrowni – przy schodach, na górze przy drodze do Zamku oraz po drugiej stronie tamy.

Na koronie zapory znajduje się deptak, którym w ciepłe letnie dni spacerują tłumy urlopowiczów. Można tu zjeść lody i inne przekąski podziwiając piękną okolicę, jezioro i Zamek w Niedzicy.

Na zaporze namalowany jest ponadto obraz przestrzenny „Moc Żywiołów” przedstawiający zespół pionowych skał, wodospadów, lawy i turbin dający wrażenie trójwymiarowości. Najlepszy efekt można osiągnąć oglądając obraz z wyznaczonego na chodniku miejsca.

Po drugiej stronie tamy można pójść na krótki, kilkuminutowy spacer do bacówki, w której warto spróbować oscypeka, bundzu lub żentycy.

W Pawilonie Wystawowym znajdującym się w pobliżu korony zapory można obejrzeć film o budowie tamy i wielkiej powodzi z 1997 roku. Bilet na godzinny film kosztuje 5 zł, a seanse odbywają się codziennie pomiędzy 13 a 14. W budynku znajduje się także kawiarnia „Turbinka” oraz wystawa historyczno – archeologiczna.

Zobacz też: https://tropster.pl/odziez-turystyczna-trekkingowa-jak-wybrac/