Sokolica

Sokolica

Sokolica (747 m n.p.m.) jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i najczęściej odwiedzanych przez turystów szczytów Pienin. Położona jest w Pieninach Właściwych, w jednym z zakoli Dunajca. Jest częścią Pienińskiego Pasa Skałkowego, który wyznacza granicę pomiędzy Karpatami Zewnętrznymi, a Karpatami Wewnętrznymi. Jej północno – zachodnie stoki, porośnięte gęstym lasem bukowo – jodłowym, opadają do Przełęczy Sosnów (650 m n.p.m.), a południowo – wschodnie do przełęczy Przechodki Wielkie.

Nazwa „Sokolica” pochodzi najprawdopodobniej od znajdujących się na niej gniazd sokołów. Obecnie nie ma już na niej gniazd sokołów, ale mieszkają tu inne ptaki – między innymi pomurniki oraz pustułki.

Na szczycie Sokolicy na uwagę zasługują piękne, „powykręcane” sosny reliktowe. Najstarsza z nich ma ponad 500 lat, a najbardziej znana rośnie od strony południowej – zdobi wiele okładek przewodników i publikacji na temat Pienin, a także… etykietę wody mineralnej Kinga Pienińska. Poza sosnami Sokolicę porastają liczne rośliny wapieniolubne takie jak smagliczka skalna, aster alpejski, czy chryzantema Zawadzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *

Świat
Zdjęcie profilowe Redakcja

Bukareszt – co warto zobaczyć w stolicy Rumunii?

Miejsca, które koniecznie zobaczyć w stolicy Rumunii, to: Pałac Królewski, cerkiew Stavropoleos, aleję Calea Victorei, deptak Strada Lipscani, Curtea Vecie wzniesiony przez Włada Palownika oraz budowle z czasów socrealizmu w tym pałac Ceaușescu. To tylko niektóre z atrakcji, Bukareszt ma ich do zaoferowania znacznie więcej. Podróż na własną rękę czy zorganizowana wycieczka? Exim Tours lub (więcej…)