Agroturystyka – ucieczka od zgiełku

Czym jest agroturystyka? Odpowiedź na to niekoniecznie jest taka prosta, bowiem korzenie, tej coraz bardziej popularnej w Polsce, formy wypoczynku sięgają już XIX wieku, biorąc pod uwagę choćby ówczesne wypady artystów do wsi galicyjskich lub do Zakopanego. Jednakowoż wtedy sprowadzało się to głównie do udostępniania pokoi gościnnych.

Rodzaje agroturystyki trudno jest zliczyć, mimo to warto zwrócić uwagę na przynajmniej dwa – agroturystykę organizowaną przez rolników i pasjonatów, którzy nagle rezygnują z życia w mieście i wyjeżdżają na stałe choćby na Mazury. Sporą część tej drugiej grupy stanowią mieszkańcy mazowieckiego i to oni dodają sporo świeżej krwi nowym dla siebie miejscom na przykład w aspekcie organizacji otoczenia lub dodatkowych usług. Paradoksalnie to przybysze z zewnątrz przestrzegają bardziej tradycji architektonicznej danego regionu przy stawianiu nowych budynków. Ciekawie też wykorzystują budynki gospodarskie dawnych bauerskich gospodarstw na Warmii i Mazurach albo w na Pomorzu.

Zresztą do niedawna gospodarstwa agroturystyczne powstawały głównie w najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionach Polski, czyli na Mazurach, pogórzu i Pomorzu.

Natomiast teraz podobne, nie mniej ciekawe, formy agroturystyki powstają już regionie mazowieckim (np. gospodarstwo agroturystyczne konstantow.pl)

Wracając do rodzajów – gospodarstwa agroturystyczne prowadzone przez rolników mają swój niepowtarzany smak, bowiem nierzadko umożliwiają w znacznie większym stopniu oderwanie się od cywilizacyjnego zgiełku.

Początek takiej agroturystyce dali kilka dziesięcioleci temu rolnicy austriaccy. Część z nich pozostała przy tradycyjnym profilu gospodarowania podkreślając jednak mocniej aspekt ekologiczny. Skupili się mocno na produkcji żywności ekologicznej będącej niejako efektem obiegu zamkniętego, bez dodatków ze sztucznych składników czy sztucznych nawozów.


Jedną z praktykowanych zasad niektórych gospodarstw było wspomniane oderwanie się od cywilizacji. Gość lub turysta zostawia swój samochód w pobliskim mieście i uczestniczy w życiu tutejszego gospodarstwa.

Co ciekawe ten rodzaj agroturystyki pojawiać się zaczyna u nas dopiero w ostatnich latach.