Berlin, Paryż, Rzym na chwilę? Proszę bardzo!

Państwa europejskie są bardzo różnorodne i, co najważniejsze dla podróżnika – są stosunkowo małe i leżą w niewielkich odległościach od siebie. Przy dobrej organizacji możesz znaleźć się w innym kraju Europy zaledwie w godzinę.

Podróżowanie nigdy nie było łatwiejsze. Marzy Ci się weekend w Europie? Obecnie to żaden problem. Minęły czasy, gdy na wizytę w Londynie czy Mediolanie mogły pozwolić sobie tylko zamożne osoby. Istnieje wiele sposobów aby tanim kosztem dostać się do innego miasta europejskiego i nie wydać fortuny za sam pobyt na miejscu. Samo odnalezienie się w zupełnie innym miejscu w Europie także nie powinno sprawiać najmniejszego problemu – za pomocą GPSa i ze znajomością podstaw języka angielskiego trafimy do każdego celu.

Jednak po kolei.
Tanie linie lotnicze dały nam wspaniałą możliwość znalezienia się najprędzej jak się da w innym, zagranicznym mieście przy posiadaniu niewielkiego budżetu. Ceny bywają bardzo różne i często różnica jednego dnia potrafi podwoić lub potroić standardową kwotę za przelot. Warto jednak śledzić kalendarze lotów i wyszukiwać opcje najtańszych połaczeń, które bywają czasem warte zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jeśli boimy się latać lub mamy zbyt daleko do najbliższego lotniska w Polsce, dobrym pomysłem jest skorzystanie z coraz popularniejszej usługi carpoolingu. Jednym słowem zabieramy się w docelowe miejsce z obcą osobą, która wybiera się w podróż samochodem i oferuje pasażerom wolne miejsce w swoim aucie za cenę części kosztów zużytego paliwa.

Oczywiście taka podróż będzie trwała kilka razy dłużej niż sam lot, ale w jej trakcie można poznać ciekawych współtowarzyszy drogi, którzy, jak i my, mają na celu ciekawy weekend w Europie. Dla odważniejszych osób pozostaje również opcja autostopu. Jest oczywiście najtańsza, ponieważ z założenia kierowca zabiera nas w drogę zupełnie za darmo, jednak może okazać się czasochłonna. Nigdy nie mamy pewności, że uda się sprawnie złapać okazję i perspektywa licznych godzin, spędzonych na poboczu szosy jest wysoce prawdopodobna. Wybór należy pozostawić travelerowi.

Nasza strefa klimatyczna bywa bardzo różnorodna, więc nie wszędzie uda się przenocować komfortowo pod namiotem, dlatego też udany weekend w Europie to obowiązek znalezienia wygodnego i najlepiej również niedrogiego noclegu. Najpopularniejszą opcją dla liczacych koszty jest wynajęcie pokoju w hostelu. Są one zlokalizowane zazwyczaj w samych centrach miast i oferują pokoje w wielu różnych konfiguracjach. Jeśli nie przeszkadza nam obecność obcych osób, śpiących na łóżkach obok, to cena za takie spędzenie nocy może być śmiesznie tania. Jeśli przewidziany budżet jest jeszcze bardziej okrojony, to pozostaje interesująca możliwość skorzystania z otwartości i gościnności lokalnych mieszkańców miasta. Coachsurfing czyli dosłownie “serfowanie po kanapach” to nic innego jak darmowe przyjęcie turysty pod swój dach, bez pobierania żadnych opłat poza serdecznym uśmiechem.

Oczywiście należy pamiętać na dokładnym sprawdzeniu wybranego przez siebie gospodarza poprzez przeczytanie w Internecie opinii od jego poprzednich gości. Przydadzą się również oczy dookoła głowy i zasada ograniczonego zaufania – nigdy bowiem nie możemy zaufać pierwszy raz widzianej osobie w stu procentach. Jeśli weźmiemy te wszystkie aspekty pod uwagę, weekend w Europie pozostanie na zawsze w pamięci i okaże się wspaniałą przygodą, wartą powtórzenia!


Artykuł sponsorowany / Materiał partnera.